| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć koszty organizacji szkolenia

Jak rozliczyć koszty organizacji szkolenia

Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę o dzieło. Osoba ta ma opracować materiały szkoleniowe i przeprowadzić szkolenie, które będzie się odbywać w różnych miejscowościach. Czy możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, a także zwrócić koszty dojazdu i noclegu wykonawcy dzieła, jeśli zobowiązaliśmy się do tego w umowie? Czy koszty te nie będą stanowiły naszego kosztu uzyskania przychodu i czy powinny być doliczone do przychodu wykonawcy dzieła i opodatkowane?

Osoba ta stworzyła materiał szkoleniowy na określony w umowie temat (w formie tekstowej i elektronicznej) oraz zobowiązała się do prezentacji materiału w trakcie szkolenia. Twórca przekazał również prawa autorskie do przygotowanych materiałów, w wyniku czego podatnik otrzymał prawo do powielania przygotowanych materiałów szkoleniowych, obrotu nimi, prawo ich rozpowszechniania i prezentacji w Internecie.
W tym przypadku doszło do rozporządzenia prawem autorskim, w związku z czym można zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%.
W odniesieniu do zwrotu kosztów przejazdu przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości diet pracowników państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof). Zwolnienie to można zastosować, gdy otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i poniesiono je w celu osiągnięcia przychodów (art. 21 ust. 13 pkt 1 ustawy).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zwolnienie dotyczy osób niebędących pracownikami, może więc odnosić się również do kosztów przejazdu zwracanych osobie „zatrudnionej” na podstawie umowy o dzieło, jeśli wydatków tych nie zaliczono do kosztów podatkowych, zmniejszając tym samym dochód do opodatkowania.
Podstawą rozliczeń w omawianym przypadku będzie zawarta umowa o dzieło, której przedmiotem jest organizacja i przeprowadzenie szkolenia. W związku z tym powinna być w niej określona również należność z tytułu podróży odbytej w ramach wykonania umowy, a także zwrot innych kosztów, np. noclegów.

• art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b), ust. 13, art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365

Sławomir Liżewski
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »