| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć koszty organizacji szkolenia

Jak rozliczyć koszty organizacji szkolenia

Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę o dzieło. Osoba ta ma opracować materiały szkoleniowe i przeprowadzić szkolenie, które będzie się odbywać w różnych miejscowościach. Czy możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, a także zwrócić koszty dojazdu i noclegu wykonawcy dzieła, jeśli zobowiązaliśmy się do tego w umowie? Czy koszty te nie będą stanowiły naszego kosztu uzyskania przychodu i czy powinny być doliczone do przychodu wykonawcy dzieła i opodatkowane?

RADA
Jeśli umowa o dzieło jest przedmiotem prawa autorskiego, można zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%. Fakt, że przedmiotem zawartej umowy jest korzystanie z praw autorskich, powinien być wyraźnie wskazany w tej umowie. Zwrot kosztów dojazdów związanych w wykonaniem umowy będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że zasady rozliczania należności umownych powinny być określone w umowie.

UZASADNIENIE
Wspomniane w pytaniu koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% przysługują m.in. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej mający indywidualny charakter i ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Utworem nie są np. akty normatywne, dokumenty i materiały urzędowe, opublikowane opisy patentowe i proste informacje prasowe.
Przysługujące twórcy prawa autorskie mogą być przeniesione przez niego na podstawie zawartej umowy. Będzie to wówczas, wspomniane wcześniej, rozporządzenie prawem uzasadniające zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%.
W związku z tym prowadzone na podstawie zawartej umowy o dzieło szkolenie będzie mogło być uznane za przejaw działalności twórczej, czyli oryginalnej i kreatywnej działalności intelektualnej twórcy, jeśli zostaną spełnione wspomniane wcześniej przesłanki określone w prawie autorskim. Chodzi tu przede wszystkim o indywidualny i niepowtarzalny charakter rezultatu działalności twórcy, czyli stworzonego przez niego dzieła.
Dla zakwalifikowania konkretnego szkolenia jako utworu nie ma znaczenia jego przedmiot (poruszane w jego trakcie zagadnienia), ale czy dane szkolenie rzeczywiście przybiera w praktyce formę autorskiego, twórczego wykładu, przygotowanego przez prowadzącego szkolenie na indywidualne zamówienie (postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 25 maja 2005 r., sygn. WP/415/058/05).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Podatnik zlecający wykonanie dzieła powinien zdecydować, czy przedmiot zawartej umowy podlega prawu autorskiemu. Natomiast z umowy powinno wynikać, czy jej przedmiotem jest korzystanie z praw autorskich. W tym przypadku można zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%.
Przykład
Podatnik zawarł umowę o dzieło, na podstawie której zlecił przeprowadzenie szkolenia osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK