| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy wykazać przychód z faktury korygującej

Kiedy należy wykazać przychód z faktury korygującej

W sierpniu br. wystawiliśmy kontrahentowi fakturę, pomyłkowo zaniżając cenę towaru. We wrześniu zauważyliśmy błąd i wystawiliśmy fakturę korygującą z podwyższoną ceną. W którym miesiącu należy wykazać przychód - w sierpniu poprzez korektę deklaracji PIT-5, czy we wrześniu - w dniu wystawienia faktury korygującej? Jak powinien wyglądać zapis w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a jak postąpić z VAT?

Zaniżenie wartości faktury spowodowało zaniżenie kwoty przychodu. Należy zatem dokonać korekty deklaracji PIT-5 i VAT-7 za miesiąc, którego dotyczy korekta.
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne z tytułu świadczeń dokonanych w ramach działalności. Oznacza to, że przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w chwili dokonania świadczenia objętego umową. Przy czym dla określenia chwili powstania przychodu bez wpływu pozostaje okoliczność, czy zapłata należności za świadczenie została rzeczywiście otrzymana, a jeżeli tak – to czy przed, czy po dokonaniu świadczenia (pismo Ministerstwa Finansów z 10 stycznia 1995 r., nr PO 2/4-8010-01964/94). Stwierdzenie więc pomyłki we wrześniu nie może decydować o tym, kiedy należy podwyższyć przychód. Dotyczy ona bowiem sierpnia, a zatem w rozliczeniu za ten miesiąc należy uwzględnić korektę. Podatek dochodowy jest wprawdzie uiszczany zaliczkowo w trakcie roku podatkowego, ale niezapłacona zaliczka jest również zaległością podatkową.
WAŻNE!
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest nie tylko podatek, ale także niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek.
A zatem należy skorygować deklarację PIT-5 za sierpień, dopłacić różnicę powstałą w zaliczce na podatek oraz uiścić należne odsetki. Podobnie należy postąpić z rozliczeniem VAT. Poprzez zaniżenie wartości faktury nastąpiło zaniżenie kwoty obrotu, a tym samym podatku należnego za sierpień. Należy zatem również dokonać korekty deklaracji VAT-7, której faktura dotyczy.
Co do błędów w zapisach dokonywanych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, poprawia się je między innymi poprzez wprowadzenie do księgi dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. W tym przypadku będzie to faktura korygująca.
WAŻNE!
Ujęcia faktury korygującej należy dokonać w miesiącu, którego ona dotyczy, ponieważ w przeciwnym razie pomiędzy deklaracją podatkową sporządzoną w trybie korekty (PIT-5) a zapisami w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będą różnice. To z kolei może narazić podatnika na zarzut nierzetelności prowadzonej księgi.
• art. 51 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
• § 11, § 12 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 224, poz. 2226
• art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Joanna Krawczyk
prawnik, doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK