| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można zmienić stawkę amortyzacji środka trwałego

Czy można zmienić stawkę amortyzacji środka trwałego

Jak mam zaklasyfikować kserokopiarki i niszczarki o wartości powyżej 3500 zł? Obecnie stosuję stawkę 20 proc., ale ostatnio uzyskałem informację, że maksymalna stawka wynosi 14 proc. Czy można zmienić raz przyjętą stawkę amortyzacji? Jaką przyjąć stawkę amortyzacji - czy prawidłowa jej wysokość to 14 proc.?

Tak
Tyle wynosi podstawowa stawka amortyzacyjna dla tego typu urządzeń.
Kserokopiarki i niszczarki należą do maszyn biurowych wymienionych grupie 8 Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych i posiadają symbol statystyczny 803. W takiej sytuacji dla nowych środków trwałych musimy przyjąć stawkę amortyzacyjną równą 14 proc.

W przypadku przyjęcia zawyżonej stawki należy dokonać korekty kosztów, obniżając stawkę do właściwej od początku okresu amortyzacji. Należy więc sporządzić korekty deklaracji, jeżeli to miało wpływ na podatek (występowały przychody, a nie strata). Dalej kontynuujemy amortyzację według stawki 14-proc. Należy jednak pamiętać o pewnych możliwościach pozwalających stosować wyższe stawki.

Po pierwsze, gdyby środek trwały nie był nowy, tylko używany i wartość jednostkowa tych urządzeń nie przekraczałaby 25 000 zł, to możemy stosować indywidualną stawkę w wysokości 50 proc.

Po drugie, jeśli urządzenia były fabrycznie nowe, to w pierwszym roku po wprowadzeniu możemy od razu wpisać w koszty 30 proc. ich wartości, by w następnym amortyzować je stawką 14 proc.

Po trzecie, kopiarkę można uznać za urządzenie poddane intensywnemu postępowi technicznemu (zawiera układy procesorowe). Wtedy można zwiększyć stawkę amortyzacji dwukrotnie do 28 proc.

Paweł Małecki
doradca podatkowy z Kancelarii Doradców i Audytorów z Poznania

Not. EM


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK