| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wydatki na modernizację budynku

Jak rozliczyć wydatki na modernizację budynku

Spółka z o.o. zakupiła nieruchomość (grunt i budynek) i modernizuje budynek w celu prowadzenia tam ośrodka wypoczynkowego. Aktualnie nie jest w tym budynku prowadzona żadna działalność, z wyjątkiem prac modernizacyjnych. Czy koszty wynagrodzeń pracownika dozorującego, usługi biura rachunkowego, telefony, podatek od nieruchomości, energia powinny obciążać koszty inwestycji czy działalności bieżącej?

RADA
Koszt wytworzenia (wartość początkową) przedmiotowego budynku powiększają tylko koszty energii. Warunek stanowi posiadanie przez inwestycję odrębnego licznika tej energii. Tylko wtedy bowiem ilość energii zużytej na inwestycję będzie znana spółce. Pozostałe wymienione w pytaniu koszty będą rozliczane na bieżąco.

UZASADNIENIE
 Z treści pytania wynika, że spółka z o.o. kupiła budynek i modernizuje go przed przyjęciem go do używania. W konsekwencji wartością początkową tego budynku nie będzie cena jego nabycia, lecz koszt wytworzenia (art. 16g ust. 1 pkt 2 updop).
Przypomnijmy, że koszt wytworzenia stanowi wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (art. 16g ust. 4 updop). Do kosztu wytworzenia nie można zaliczyć: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych. W szczególności do kosztów wytworzenia nie można zaliczyć odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Na wstępie należy wyjaśnić, czy koszty wynagrodzenia pracownika dozorującego można uznać za koszty wynagrodzeń za pracę, o których mowa w art. 16g ust. 4 ustawy. Praca dozorcy nie przyczynia się bezpośrednio do wytworzenia środka trwałego. W konsekwencji koszty jego wynagrodzenia nie stanowią kosztu wytworzenia tego środka (zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio). Z tych samych przyczyn spółka nie ma podstaw do uznania za koszt wytworzenia podatku od nieruchomości oraz usług biura rachunkowego.
W spółce nie stanowią również kosztu wytworzenia koszty rozmów telefonicznych. Należy je bowiem uznać za koszty ogólnego zarządu, które zostały wyłączone spod uznania za koszt wytworzenia.
Inaczej ma się rzecz z wydatkami na energię, które należy zaliczyć do „innych kosztów” na podstawie art. 16g ust. 4 ustawy. W konsekwencji wydatki te powiększą wartość początkową przedmiotowego budynku, jeśli możliwe jest ich wyodrębnienie. Tylko wówczas są to koszty „dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych”. Do kosztów wytworzenia należy zatem zaliczyć koszty energii elektrycznej, jeśli inwestycja posiada odrębny licznik tej energii i ilość zużytej na inwestycję energii jest spółce znana. W przeciwnym razie, gdy inwestycja nie ma osobnego źródła zasilania i korzysta z energii elektrycznej wykorzystywanej również na potrzeby bieżące spółki, należy uznać, że koszty energii elektrycznej związanej z inwestycją stanowią koszty niedające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego. W konsekwencji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio.

• art. 16 ust. 1 pkt 2 oraz art. 16g ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK