| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak amortyzować cyfrowy aparat fotograficzny

Jak amortyzować cyfrowy aparat fotograficzny

Do jakiej grupy środków trwałych zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT) należy zaliczyć aparat fotograficzny cyfrowy o symbolu PKWiU 33.40.33 - poz. 115-130? Wartość netto aparatu - 5500 zł. Aparat wykonuje profesjonalne zdjęcia o wysokiej rozdzielczości oraz nagrywa kilkunastominutowe sekwencje wideo. Czy do aparatu, użytkowanego w agencji reklamowej, można zastosować współczynnik 2,0 dla środków poddanych szybkiemu postępowi technicznemu?

Aparat cyfrowy zostanie prawdopodobnie sklasyfikowany w rodzaju 537 KŚT, jako aparat do realizacji filmów. Rodzaj ten nie został wymieniony w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych. Należy przyjąć, że przysługuje do niego stawka 14% dla wymienionej w wykazie podgrupy 53 obejmującej ten rodzaj. W przypadku potwierdzenia takiej klasyfikacji przez służby statystyczne, które są zobowiązane dokonać jej na Państwa żądanie, podatnik będzie mógł stawkę podwyższyć jak dla urządzenia poddanego szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 2,0.
Ponieważ aparat cyfrowy posiada możliwość rejestrowania sekwencji wideo, powinien być zakwalifikowany jako aparat do realizacji filmów. Trudność w klasyfikacji tego typu środków trwałych polega na tym, że łączą one w sobie kilka cech, które dotąd były charakterystyczne dla osobnych urządzeń (tu: komputer, aparat fotograficzny, kamera wideo). W celu potwierdzenia zaproponowanego wyboru klasyfikacji aparatu cyfrowego jako środka trwałego należy dokonać ustalenia symbolu (rodzaju) w Klasyfikacji Środków Trwałych w wojewódzkim urzędzie statystycznym. Jest to jedyny organ mogący dokonać takiej klasyfikacji, bowiem aparaty cyfrowe nie są wymienione wprost w tej klasyfikacji. Dopiero na tej podstawie należy ustalić jego liniową stawkę. Natomiast symbol PKWiU nie ma żadnego znaczenia dla celów amortyzacji.
Zakładając, że aparat cyfrowy zostanie przez wojewódzki urząd statystyczny sklasyfikowany w ten sposób, to na podstawie art. 22i ust. 2 pkt 3 updof podatnik będzie mógł stawkę podwyższyć jako dla urządzenia poddanego szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 2,0.
Zgodnie bowiem z objaśnieniami do wykazu stawek amortyzacyjnych przez maszyny i urządzenia grupy 4–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), poddane szybkiemu postępowi technicznemu, o których mowa w art. 22i ust. 2 pkt 3 updof – rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowano układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.
Specjalistyczny aparat cyfrowy wykorzystywany na potrzeby agencji reklamowej można uznać za urządzenie poddane szybkiemu postępowi technicznemu, w związku z tym, że są w nim zastosowane układy mikroprocesorowe. Aparat powinien być zakwalifikowany jako urządzenie spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki. A zatem do jego amortyzacji może być zastosowany współczynnik 2 jako do urządzenia poddanego szybkiemu postępowi technicznemu.
• art. 22i ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Krzysztof Wieluński


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »