| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opłaca się zatrudnić kontrolera wewnętrznego

Kiedy opłaca się zatrudnić kontrolera wewnętrznego

Jesteśmy przedsiębiorstwem produkcyjnym osiągającym obroty około 40 mln zł rocznie. Udziały naszej spółki należą w 100% do spółki zagranicznej. W naszym przedsiębiorstwie istnieje dział księgowości. Kontrola rachunkowości jest dokonywana przez głównego księgowego oraz kierownika jednostki. Dodatkowo każdego roku przeprowadzane jest badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Czy w takiej sytuacji racjonalne jest zatrudnienie przez nas kontrolera wewnętrznego?

RADA
Zatrudnienie kontrolera wewnętrznego powinno mieć miejsce w firmach o skomplikowanym systemie rozliczeń finansowych i księgowych, mających wielu kontrahentów. Należy pamiętać, że kontroler nie zajmuje się jedynie obszarem księgowości, ale sprawuje kontrolę nad wszystkimi głównymi funkcjami firmy, dba o prawidłowość zachodzących procesów oraz bierze udział w tworzeniu odpowiednich procedur.

UZASADNIENIE
Jak już pisaliśmy w opracowaniach zamieszczonych w nr 1 i 2 „Brifu”, kontrola wewnętrzna odgrywa bardzo istotną rolę w działalności każdego przedsiębiorstwa. Kontrola ta jest przeprowadzana przez różne osoby i organy firmy. Często jednak jest ona przez nie dokonywana niejako przy okazji sprawowania innych obowiązków. W takiej sytuacji istnieje niebezpieczeństwo, że będzie ona nierzetelna i nie będzie spełniać postawionych przed nią celów. Warto zatem zastanowić się nad powierzeniem funkcji kontrolera wewnętrznego osobie, która będzie się zajmować wyłącznie sprawowaniem kontroli nad działalnością przedsiębiorstwa.
Podejmując decyzję o zatrudnieniu kontrolera wewnętrznego należy wziąć pod uwagę co najmniej następujące kwestie.
Po pierwsze, każde przedsiębiorstwo musi podjąć taką decyzję uwzględniając specyfikę swojej działalności. Nie można wskazać jednoznacznie granicznych wielkości przychodów, liczby zatrudnianych pracowników i innych wielkości, po przekroczeniu których należy zatrudnić osobę o takich kompetencjach. Czasami bowiem taka konieczność występuje w firmie o obrotach rzędu 10 mln zł, ze względu np. na skomplikowany model rozliczeń, rozbudowaną strukturę własnościową. I na odwrót, takiej konieczności może nie być w firmach kilkakrotnie większych, gdzie występuje tylko kilku głównych odbiorców, o nieskomplikowanej księgowości, strukturze i procedurach wewnętrznych.
Po drugie, należy zdawać sobie sprawę, że kontroler wewnętrzny nie jest tylko kontrolerem księgowości. Rachunkowość firmy jest dla kontrolera wewnętrznego jedynie elementem działalności przedsiębiorstwa. Działania kontrolera dotyczą bowiem funkcjonowania całej firmy i, mówiąc bardzo ogólnie, sprowadzają się do kontroli procesów w niej występujących, opracowywaniu procedur, które pozytywnie wpływają na zarządzanie przedsiębiorstwem.
Można nawet powiedzieć, że kontroler nie powinien za bardzo angażować się w funkcjonowanie księgowości i sprawozdawczości, ponieważ w takim przypadku nie będzie mógł sprawować kontroli nad innymi obszarami firmy. Wyjątkiem są naprawdę duże firmy, które stać na stworzenie całego działu kontroli wewnętrznej, dzięki czemu jeden z kontrolerów będzie mógł zająć się wyłącznie kontrolą księgowości. W mniejszych firmach kontrolerzy wewnętrzni powinni zajmować się głównie opracowywaniem procedur wewnętrznych rachunkowości (ze szczególnym uwzględnieniem procedur obiegu dokumentów oraz kontroli merytorycznej i formalnej), biorąc czynny udział w tworzeniu i zmianach dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK