| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w księdze podatkowej niedobory i nadwyżki magazynowe

Jak ująć w księdze podatkowej niedobory i nadwyżki magazynowe

W sklepie przeprowadziłem remanent kontrolny na wybranej grupie towarów. W jego wyniku stwierdziłem w niektórych pozycjach niedobór, a w innych nadmiar. Niedobór wartościowo przewyższa nadmiar. Winny zaistniałej sytuacji nie został ustalony. Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby brakujące artykuły zdjąć ze stanu, a będące w nadmiarze wprowadzić na stan? Prowadzę pkpir i jestem płatnikiem VAT.

RADA
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów w celu urealnienia swoich kosztów uzyskania przychodów poprzez kontrolę zakupionych towarów, obciążających koszty podatkowe, może sporządzić spis z natury na dowolnie wybrany przez siebie dzień, jednak fakt ten musi wcześniej zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni od planowanego dnia spisu. Należy przy tym pamiętać, że każdy sporządzony spis z natury podlega wpisaniu do pkpir.

UZASADNIENIE
Z treści pytania można wywnioskować, że w sklepie prowadzona jest ewidencja magazynowa ilościowo-wartościowa. Jednak zgodnie z § 26 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów zapisy w księdze dotyczące wydatków (kosztów) są dokonywane na podstawie dowodów, o których mowa w § 12–16. Z wymienionej regulacji wynika zatem brak możliwości ustalenia kosztów uzyskania przychodów poprzez dowody wydań z magazynu np. po cenach zakupu.
Szczegółowa ewidencja magazynowa u podatnika prowadzącego księgę przychodów i rozchodów ułatwia jedynie kontrolę zatrudnionych pracowników oraz kontrolę stanów w magazynie, a także rozliczenie sporządzonej inwentaryzacji.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Podatnicy rozliczający się na podstawie księgi podatkowej obowiązani są do sporządzenia i wpisania do niej spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”:
• na dzień 1 stycznia,
• na koniec każdego roku podatkowego,
• na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
• w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności,
• gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.
Podatnik może dokonywać spisów z natury w innych terminach, na dowolny dzień czy na koniec każdego miesiąca, jednak każdy taki spis wymaga wcześniejszego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu. Zasadą jest również, że każdy spis z natury podlega wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wpływa więc jednocześnie na korektę kosztów uzyskania przychodu.
Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia. Jednak wycena powinna nastąpić według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Według kosztów wytworzenia należy wycenić spis z natury półfabrykatów, wyrobów gotowych i braków własnej produkcji. Odpady użytkowe, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
W przypadku przyjęcia wyceny towarów w kwocie niższej od ceny zakupu lub nabycia albo od kosztów wytworzenia, w szczególności z powodu uszkodzenia, wyjścia z mody, należy przy poszczególnych pozycjach uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) lub koszt wytworzenia.

• § 12–16, § 26–29 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK