REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w prowadzeniu ewidencji przychodów nastąpią po przejęciu prowadzenia pkpir przez biuro rachunkowe

REKLAMA

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Rozliczamy się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierzamy zlecić jej prowadzenie biuru rachunkowemu. Czy w związku z tym wystąpią zmiany w zasadach ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów handlowych i usług?
RADA
Tak, takie zmiany wystąpią. Dotyczą one sprzedaży nieudokumentowanej. Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami jest bowiem prowadzona w inny sposób w biurze rachunkowym aniżeli w przypadku prowadzenia pkpir w siedzibie podatnika. Zasady ewidencji przychodów ze sprzedaży udokumentowanej fakturami prowadzonej w biurze rachunkowym nie różnią się zaś od zasad prowadzenia tej ewidencji w siedzibie podatnika.

UZASADNIENIE

Prowadzenie ewidencji sprzedaży
Podatnik, który zlecił prowadzenie księgi biuru rachunkowemu, jest zobowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży. Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy ewidencjonują obrót z zastosowaniem kas rejestrujących. Dodatkowo przy wykonywaniu działalności kantorowej i w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw podatnik musi także prowadzić ewidencje przewidziane tylko dla tych działalności (określone są one w § 6 rozporządzenia). Podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty. Ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu (patrz przykład 1).
Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami
Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami jest prowadzona w inny sposób w biurze rachunkowym aniżeli w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w siedzibie podatnika (ten drugi wariant został uregulowany w § 19 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).
W razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami są dokonywane w porządku chronologicznym, na podstawie dowodów księgowych. Jeśli jest prowadzona ewidencja sprzedaży, zapisu dokonuje się na podstawie sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji. W przypadku rejestrowania przychodów w kasie fiskalnej zapisów dokonuje się na podstawie danych wynikających z miesięcznego zestawienia raportów dobowych z kasy fiskalnej. Dane te podatnik przekazuje w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Zestawienie miesięcznych raportów dobowych powinno zawierać: numer kolejny wpisu, numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy, numery i daty raportów dobowych, a także wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji (patrz przykład 2).

PRZYKŁAD 1
Marek Wasilewski prowadzi zakład szewski. Zlecił prowadzenie pkpir biuru rachunkowemu. Nie ma zarejestrowanej kasy fiskalnej. W związku z tym jest obowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży. W styczniu 2006 r. dokonał następujących zapisów w ewidencji (sprzedaży nieudokumentowanej fakturami).
Wzór
Marek Wasilewski „Usługi szewskie”
ul. Cicha 2/1
15-546 Białystok
NIP: 542-568-23-69

EWIDENCJA SPRZEDAŻY
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD 2
Krystyna Molska prowadzi przedsiębiorstwo wielobranżowe. Miejscem prowadzenia pkpir jest biuro rachunkowe. Pani Krystyna prowadzi ewidencję przychodów ze sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. W styczniu 2006 r. sporządzono miesięczne zestawienie przychodów ze sprzedaży na podstawie dobowych raportów fiskalnych.

Wzór
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja przychodów ze sprzedaży udokumentowanej fakturami, rachunkami
Zasady ewidencji przychodów ze sprzedaży udokumentowanej fakturami, prowadzonej w biurze rachunkowym, nie różnią się od zasad prowadzenia tej ewidencji w siedzibie podatnika.
Zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług dokonywane są na podstawie wystawionych faktur. Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze może dokonywać jedną sumą. Wynika ona z dziennego zestawienia tych faktur, rachunków, zwanego dalej „zestawieniem sprzedaży” (patrz przykład 3).

PRZYKŁAD 3
Pan Krzysztof prowadzi spółkę cywilną sprzedającą wózki dziecięce. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W styczniu 2006 r. wystawił następujące rachunki:
1. Rachunek nr 1/01/2006 z 08.01.2006 r. wartość 2500 zł
2. Rachunek nr 2/01/2006 z 08.01.2006 r. wartość 3100 zł
3. Rachunek nr 3/01/2006 z 08.01.2006 r. wartość 2800 zł
Razem wartość 8400 z
WAŻNE!
Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót z zastosowaniem kas rejestrujących, nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej z zastosowaniem kasy. Łączą jednak w sposób trwały zwrócone oryginały paragonów fiskalnych z kopiami tych faktur.

Wzór
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zapisy w księdze dotyczące faktur dokumentujących sprzedaż uprzednio zarejestrowaną z zastosowaniem kasy dokonywane są (wraz z przychodami ze sprzedaży nieudokumentowanej) na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub raportów fiskalnych okresowych, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów.
Jeżeli podatnik prowadzi ewidencję sprzedaży (o której mowa w art. 109 ust. 1 lub 3 ustawy o VAT), zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia. Zestawienie sporządza się na podstawie danych wynikających z tej ewidencji. Powinno ono zawierać co najmniej datę i kolejny numer zestawienia oraz sumę przychodów ze sprzedaży:
•  pomniejszoną o należny VAT oraz o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym i
•  powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów VAT (patrz przykład 4).

PRZYKŁAD 4
Firma „Czyścioch” s.c. świadczy usługi sprzątania budynków. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz VAT. Prowadzi ewidencję sprzedaży na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Na podstawie tej ewidencji za styczeń 2006 r. zostało sporządzone miesięczne zestawienie przychodów ze sprzedaży.

Wzór
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja pozostałych przychodów
Zapisy w księdze dotyczące pozostałych przychodów muszą być dokonywane na podstawie potwierdzających je dowodów. Zapisy te muszą być dokonywane niezależnie od tego, czy księga jest prowadzona w biurze rachunkowym, czy w siedzibie podatnika.

•  § 8 ust. 1, § 19 ust. 1, § 20 i 25, § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
•  art. 109 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Marianna Sobolewska
biegły rewident, właścicielka Zakładu Usług Rachunkowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA