| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie zmiany w prowadzeniu ewidencji przychodów nastąpią po przejęciu prowadzenia pkpir przez biuro rachunkowe

Jakie zmiany w prowadzeniu ewidencji przychodów nastąpią po przejęciu prowadzenia pkpir przez biuro rachunkowe

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Rozliczamy się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierzamy zlecić jej prowadzenie biuru rachunkowemu. Czy w związku z tym wystąpią zmiany w zasadach ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów handlowych i usług?

RADA
Tak, takie zmiany wystąpią. Dotyczą one sprzedaży nieudokumentowanej. Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami jest bowiem prowadzona w inny sposób w biurze rachunkowym aniżeli w przypadku prowadzenia pkpir w siedzibie podatnika. Zasady ewidencji przychodów ze sprzedaży udokumentowanej fakturami prowadzonej w biurze rachunkowym nie różnią się zaś od zasad prowadzenia tej ewidencji w siedzibie podatnika.

UZASADNIENIE

Prowadzenie ewidencji sprzedaży
Podatnik, który zlecił prowadzenie księgi biuru rachunkowemu, jest zobowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży. Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy ewidencjonują obrót z zastosowaniem kas rejestrujących. Dodatkowo przy wykonywaniu działalności kantorowej i w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw podatnik musi także prowadzić ewidencje przewidziane tylko dla tych działalności (określone są one w § 6 rozporządzenia). Podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty. Ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu (patrz przykład 1).
Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami
Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami jest prowadzona w inny sposób w biurze rachunkowym aniżeli w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w siedzibie podatnika (ten drugi wariant został uregulowany w § 19 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).
W razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami są dokonywane w porządku chronologicznym, na podstawie dowodów księgowych. Jeśli jest prowadzona ewidencja sprzedaży, zapisu dokonuje się na podstawie sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji. W przypadku rejestrowania przychodów w kasie fiskalnej zapisów dokonuje się na podstawie danych wynikających z miesięcznego zestawienia raportów dobowych z kasy fiskalnej. Dane te podatnik przekazuje w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Zestawienie miesięcznych raportów dobowych powinno zawierać: numer kolejny wpisu, numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy, numery i daty raportów dobowych, a także wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji (patrz przykład 2).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK