| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Po jakim kursie należy wyceniać opłaty transgraniczne

Po jakim kursie należy wyceniać opłaty transgraniczne

Posiadamy rachunek walutowy, na który wpływają należności uzyskane ze sprzedaży w krajach UE. Otrzymane należności są pomniejszone o opłaty transgraniczne. Po jakim kursie powinniśmy wyceniać te opłaty?

RADA
Opłaty zmniejszające kwotę należności wycenia się po kursie sprzedaży walut banku, z którego usług korzysta jednostka, ponieważ wpływ środków na rachunek bankowy przeliczamy po kursie kupna banku, natomiast ich rozchód – po kursie sprzedaży.

UZASADNIENIE
Przelewów transgranicznych można dokonywać w obrocie z państwami członkowskimi UE, przy wykonywaniu zlecanych przez klientów banków poleceń przelewu, jak również wpłat gotówkowych w kwocie nieprzekraczającej równowartości w złotych 50 000 euro przeliczonej według kursów średnich NBP w dniu przyjęcia zlecenia.
Bank zleceniodawcy jest obowiązany do wykonania przelewu transgranicznego w pełnej kwocie objętej zleceniem, chyba że zleceniodawca zaznaczył, że koszty pokrywa w całości bądź w części beneficjent. Beneficjent jest wówczas informowany o tym fakcie przez własny bank. Po wykonaniu przelewu transgranicznego zarówno bank zleceniodawcy, jak i beneficjenta przekazują swoim klientom potwierdzenie jego wykonania, chyba że zrezygnowali oni z jego otrzymania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Według ustawy o rachunkowości operacje gospodarcze wyrażone w walutach obcych ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia po kursie:
•  kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
•  średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.
W dniu, kiedy równowartość należności w walucie obcej wpłynęła na rachunek bankowy, należy zastosować kurs kupna dewiz banku, z którego usług korzystamy. Natomiast pobraną przez bank prowizję przeliczamy po kursie sprzedaży banku z dnia jej pobrania.
W ten sposób powstaną różnice kursowe między kursem kupna banku z dnia otrzymania należności a kursem sprzedaży dewiz banku z dnia pobrania opłaty.
Przykład
1. Wystawienie faktury sprzedaży w kwocie 10 000 euro, kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury wynosi 3,9030
(10 000 euro × 3,9030 = 39 030 zł)
Wn konto 200 „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 39 030
Ma konto 700 „Sprzedaż usług” 39 030
2. Wpływ na rachunek walutowy kwoty 10 000 euro. Należność przeliczana według kursu kupna banku z dnia wpływu 3,8886
(10 000 euro × 3,8886 = 38 886 zł wartość przelewu)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK