| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć w deklaracji usługi tłumaczenia

Jak rozliczyć w deklaracji usługi tłumaczenia

Usługa wykonywana przez nas (tłumaczenie) dla klienta zagranicznego jest opodatkowana podatkiem VAT w kraju nabywcy. Proszę o wyjaśnienie: czy i gdzie w nowej deklaracji VAT (w której pozycji) powinna być wykazana ta sprzedaż. Nie odliczamy od tej sprzedaży VAT, gdyż usługi te, a dokładnie tłumaczenia, wykonują dla nas osoby fizyczne na podstawie umów o dzieło, niebędące podatnikami VAT?

Transakcję tę wykazuje się w poz. 21 deklaracji. Gdyż jak wynika z objaśnień do deklaracji, w pozycji tej wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

To oznacza, że w tym przypadku nie decyduje fakt, czy podatnik faktycznie odliczył podatek, ale czy prawo to przysługuje na ogólnych zasadach. Usługi tłumaczeń są usługami opodatkowanymi VAT, dlatego, co do zasady, w tym przypadku przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Należy wykazać tę transakcję w poz. 21, mimo że nie odliczacie VAT od usług tłumaczeń wykonywanych od osób fizycznych. Przysługuje jednak prawo do odliczenia VAT od innych usług związanych pośrednio z usługami tłumaczeń (np. usługi telefoniczne związane z prowadzonym biurem).

• art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK