| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy składka na Fundusz Pracy może zostać zaliczona do kosztów

Kiedy składka na Fundusz Pracy może zostać zaliczona do kosztów

W art. 23 ust. 1 pkt 55a updof zapisano, że nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu nieopłaconych do ZUS składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Czy to oznacza, że nieopłaconą składkę na Fundusz Pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu już w miesiącu, za który została ona naliczona? Myślę tu o składce płaconej zarówno od umów o pracę, jak i własnej składce osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

W praktyce, jeśli pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikom np. do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, to składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez siebie zaliczy do kosztów 2 miesiące później.

PRZYKŁAD
Pracodawca zawarł z pracownikami umowy o pracę. Wynika z nich, że wypłata wynagrodzenia będzie następować 10. dnia następnego miesiąca. 10 marca pracodawca wypłacił pracownikom wynagrodzenie za luty. Składki na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych w marcu wynagrodzeń pracodawca jest zobowiązany odprowadzić do ZUS do 15 kwietnia. Oznacza to, że kwoty wynagrodzeń wypłaconych pracownikom za luty pracodawca ma prawo zaliczyć do kosztów w miesiącu ich faktycznej wypłaty, czyli w marcu. Natomiast składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika zostały przez pracodawcę opłacone w kwietniu, dlatego też mogą zostać zaliczone do kosztów dopiero w tym miesiącu.

Taką interpretację przepisów w tej kwestii stosują również organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mońkach z 5 kwietnia 2005 r., nr US.I-1/005-4/05, Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 1 kwietnia 2005 r., nr PD2/423-23/05, Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z 7 czerwca 2005 r., nr IPD1/423-4/05).
Ta sama reguła zaliczania tych składek do kosztów dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, opłacających samodzielnie składki na własne ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Występują one bowiem nie tylko w roli osób ubezpieczonych, ale także płatnika składek.

PRZYKŁAD
Pani Anna Włodarska prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Opłaca samodzielnie składki na własne ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne od minimalnej podstawy wymiaru tych składek. Składki ZUS odprowadza w ustawowym terminie, tj. do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Dlatego też składkę za luty opłaconą do 10 marca będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (bądź odliczyć od dochodu w PIT-5 – w zależności od przyjętej metody) dopiero w marcu, czyli w miesiącu faktycznego opłacenia składki.

• art. 23 ust. 1 pkt 55, pkt 55a i ust. 3d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK