| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy składka na Fundusz Pracy może zostać zaliczona do kosztów

Kiedy składka na Fundusz Pracy może zostać zaliczona do kosztów

W art. 23 ust. 1 pkt 55a updof zapisano, że nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu nieopłaconych do ZUS składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Czy to oznacza, że nieopłaconą składkę na Fundusz Pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu już w miesiącu, za który została ona naliczona? Myślę tu o składce płaconej zarówno od umów o pracę, jak i własnej składce osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

W praktyce, jeśli pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikom np. do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, to składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez siebie zaliczy do kosztów 2 miesiące później.

PRZYKŁAD
Pracodawca zawarł z pracownikami umowy o pracę. Wynika z nich, że wypłata wynagrodzenia będzie następować 10. dnia następnego miesiąca. 10 marca pracodawca wypłacił pracownikom wynagrodzenie za luty. Składki na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych w marcu wynagrodzeń pracodawca jest zobowiązany odprowadzić do ZUS do 15 kwietnia. Oznacza to, że kwoty wynagrodzeń wypłaconych pracownikom za luty pracodawca ma prawo zaliczyć do kosztów w miesiącu ich faktycznej wypłaty, czyli w marcu. Natomiast składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika zostały przez pracodawcę opłacone w kwietniu, dlatego też mogą zostać zaliczone do kosztów dopiero w tym miesiącu.

Taką interpretację przepisów w tej kwestii stosują również organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mońkach z 5 kwietnia 2005 r., nr US.I-1/005-4/05, Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 1 kwietnia 2005 r., nr PD2/423-23/05, Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z 7 czerwca 2005 r., nr IPD1/423-4/05).
Ta sama reguła zaliczania tych składek do kosztów dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, opłacających samodzielnie składki na własne ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Występują one bowiem nie tylko w roli osób ubezpieczonych, ale także płatnika składek.

PRZYKŁAD
Pani Anna Włodarska prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Opłaca samodzielnie składki na własne ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne od minimalnej podstawy wymiaru tych składek. Składki ZUS odprowadza w ustawowym terminie, tj. do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Dlatego też składkę za luty opłaconą do 10 marca będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (bądź odliczyć od dochodu w PIT-5 – w zależności od przyjętej metody) dopiero w marcu, czyli w miesiącu faktycznego opłacenia składki.

• art. 23 ust. 1 pkt 55, pkt 55a i ust. 3d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »