| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

Czy przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

W 1978 r. pracownik został przeniesiony za porozumieniem stron do nowego zakładu pracy. W 2000 r. obchodził 25-lecie pracy, za które otrzymał nagrodę jubileuszową, a w 2003 r. został usunięty zapis z układu zbiorowego mówiący o nabywaniu tego rodzaju gratyfikacji przez pracowników przeniesionych. W 2005 r. przypadło 30-lecie pracy na podstawie lat przepracowanych w jednym i drugim zakładzie, za które pracownik nie otrzymał nagrody. Czy ma do niej prawo?


Nie.
Nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem powszechnym, tzn. nie przewiduje ich k.p. lub inny dotyczący wszystkich pracowników przepis prawa pracy. Pracownik ma więc prawo do nagrody jubileuszowej tylko wtedy, gdy przepisy płacowe obowiązujące u zatrudniającego go pracodawcy przewidują taką możliwość, np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania albo przepisy szczególne.

Jeżeli pracodawca nie jest objęty przepisami szczególnymi, może dowolnie ukształtować warunki uzyskania prawa do nagrody jubileuszowej. W omawianym przypadku nagroda nie będzie przysługiwała, gdyż pracodawca zmienił przepisy dotyczące jej nabywania, do czego jest uprawniony.

Warto też zaznaczyć, że istnieje zarządzenie Ministra Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 z późn. zm.). Pracodawca może nadal z niego korzystać, choć zostało ono wydane na podstawie nieobowiązującego już art. 79 k.p.
Agnieszka Jezierska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK