| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować usługę przewozu osób za granicę

Jak opodatkować usługę przewozu osób za granicę

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, m.in. usługi transportowe. W ramach tej działalności dostałam zlecenie przewozu swoim busem na Białoruś ekipy serwisowej pewnej firmy. Zlecenie transportu na Białoruś otrzymałam od polskiego kontrahenta. Jak w takiej sytuacji powinnam wystawić fakturę?

RADA
Usługi transportu osób, wykonane na terytorium Polski, będą podlegały opodatkowaniu – w zależności od klasyfikacji PKWiU usługi – stawką 7% bądź 22%, a poza terytorium Polski nie będą podlegały opodatkowaniu VAT w Polsce, tylko w miejscu ich świadczenia (w kraju ich wykonania).

UZASADNIENIE
Z pytania Czytelniczki wynika, iż przedmiotem świadczenia jest wyłącznie transport osób – ekipy serwisowej – na Białoruś. Transport ten będzie się odbywał drogą lądową, autobusem.
W tym stanie rzeczy należy zaznaczyć, iż świadczona przez Panią usługa nie może być traktowana jako tzw. transport międzynarodowy. Ten dotyczy wyłącznie transportu towarów albo transportu osób, jednakże w drugim przypadku – transportu realizowanego drogą morską, lotniczą lub kolejową. Wyklucza to możliwość zastosowania stawki 0% na tzw. odcinku krajowym.
Sposób opodatkowania przedstawionej usługi pośrednio wynika z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia (i jednocześnie miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Oznacza to zatem, iż dla potrzeb stosowania ustawy o VAT opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie transport dokonany na tzw. odcinku krajowym (w zależności od klasyfikacji takiej usługi opodatkowany według stawki 7% lub stawki 22%), zaś transport na odcinku zagranicznym (od granicy do miejsca przeznaczenia na Białorusi) nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, tylko w miejscu świadczenia usługi (w kraju wykonania).
Na fakturze można oczywiście wykazać obydwie pozycje, tj. zarówno wspomniany odcinek krajowy, jak i odcinek zagraniczny.

• art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Michał Tadeusz Piotrowski
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK