| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować usługę przewozu osób za granicę

Jak opodatkować usługę przewozu osób za granicę

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, m.in. usługi transportowe. W ramach tej działalności dostałam zlecenie przewozu swoim busem na Białoruś ekipy serwisowej pewnej firmy. Zlecenie transportu na Białoruś otrzymałam od polskiego kontrahenta. Jak w takiej sytuacji powinnam wystawić fakturę?

RADA
Usługi transportu osób, wykonane na terytorium Polski, będą podlegały opodatkowaniu – w zależności od klasyfikacji PKWiU usługi – stawką 7% bądź 22%, a poza terytorium Polski nie będą podlegały opodatkowaniu VAT w Polsce, tylko w miejscu ich świadczenia (w kraju ich wykonania).

UZASADNIENIE
Z pytania Czytelniczki wynika, iż przedmiotem świadczenia jest wyłącznie transport osób – ekipy serwisowej – na Białoruś. Transport ten będzie się odbywał drogą lądową, autobusem.
W tym stanie rzeczy należy zaznaczyć, iż świadczona przez Panią usługa nie może być traktowana jako tzw. transport międzynarodowy. Ten dotyczy wyłącznie transportu towarów albo transportu osób, jednakże w drugim przypadku – transportu realizowanego drogą morską, lotniczą lub kolejową. Wyklucza to możliwość zastosowania stawki 0% na tzw. odcinku krajowym.
Sposób opodatkowania przedstawionej usługi pośrednio wynika z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia (i jednocześnie miejscem opodatkowania) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.
Oznacza to zatem, iż dla potrzeb stosowania ustawy o VAT opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie transport dokonany na tzw. odcinku krajowym (w zależności od klasyfikacji takiej usługi opodatkowany według stawki 7% lub stawki 22%), zaś transport na odcinku zagranicznym (od granicy do miejsca przeznaczenia na Białorusi) nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, tylko w miejscu świadczenia usługi (w kraju wykonania).
Na fakturze można oczywiście wykazać obydwie pozycje, tj. zarówno wspomniany odcinek krajowy, jak i odcinek zagraniczny.

• art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Michał Tadeusz Piotrowski
konsultant podatkowy


reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »