| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak odprowadzić zaliczkę na podatek od wynagrodzenia pomocy domowej

Jak odprowadzić zaliczkę na podatek od wynagrodzenia pomocy domowej

Od stycznia 2006 r. zatrudniłam na podstawie umowy aktywizacyjnej gosposię. W lutym po raz pierwszy muszę odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od jej wynagrodzenia. Jak należy wyliczyć zaliczkę od przychodu w wysokości 1000 zł? Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-4G?

RADA
Wypełniając deklarację PIT-4G, osoba prowadząca gospodarstwo domowe powinna wpisać swój NIP, określić miesiąc, za który pobrała zaliczki, wpisać swoje dane, określić liczbę zatrudnionych pomocy domowych, przychód wynikający z umowy aktywizacyjnej oraz kwotę zaliczek. Płatnik ma prawo wpisać także odliczenie za pobranie podatku w wysokości 0,3% kwoty pobranego podatku. Przykład wyliczenia zaliczki na podatek od przychodu w wysokości 1000 zł oraz wzór wypełnionej deklaracji w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Osoby prowadzące gospodarstwo domowe, zatrudniające od początku 2006 roku pomoc domową na podstawie umowy aktywizacyjnej, w lutym 2006 r. są po raz pierwszy obowiązane jako płatnicy do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego tej osobie. Zasady ustalania zaliczki zawiera art. 35a, dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zaliczka ta powinna zostać ustalona w wysokości 19% należności wynikającej z zawartej umowy aktywizacyjnej. Przy obliczaniu zaliczki należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 updof, czyli w wysokości 20% przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
(+) Obliczona zaliczka będzie podlegać zmniejszeniu o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeśli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży stosowne oświadczenie.
Zaliczka ulega także zmniejszeniu o składki na ubezpieczenie zdrowotne pobrane w danym miesiącu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wypełniając deklarację PIT-4G, osoba prowadząca gospodarstwo domowe powinna wpisać swój NIP, określić miesiąc, za który pobrała zaliczki, wpisać swoje dane, określić liczbę zatrudnionych pomocy domowych, przychód wynikający z umowy aktywizacyjnej oraz kwotę zaliczek. W deklaracji powinna zostać także wpisana kwota odliczenia za pobranie podatku w wysokości 0,3% kwoty pobranego podatku.
Wypełnioną deklarację płatnik powinien podpisać a następnie w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana zaliczka, przekazać urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania płatnika. W tym samym terminie na rachunek tego urzędu powinna zostać odprowadzona zaliczka na podatek dochodowy, pobrana od wynagrodzenia zatrudnionej pomocy domowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK