| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wybrać niekalendarzowy rok podatkowy

Jak wybrać niekalendarzowy rok podatkowy

Zakładamy spółkę z o.o. z uwagi na sezonowość działalności, jaką chcemy podjąć. Rozważamy podjęcie decyzji o niekalendarzowym roku podatkowym. Jakie wymogi należy spełnić, by rok podatkowy zaczynał się i kończył np. w marcu? Czy można zmienić rok podatkowy na inny niż kalendarzowy już po rozpoczęciu prowadzenia działalności?

RADA
Tak, będą Państwo mogli zmienić rok podatkowy nawet po rozpoczęciu działalności. Odpowiedzi na pozostałe pytania znajdą Państwo w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Dla rozpoczynających działalność pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego. Ustawodawca zastrzegł jednak, że nie może on trwać dłużej niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. W przypadku rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego wyjątkowo pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęli działalność.
Jeżeli zdecydują się Państwo na wybór roku podatkowego zaczynającego się w marcu (i każdego innego niż kalendarzowy), należy o tym zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienia musimy dokonać najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Forma zawiadomienia jest dowolna, wystarczy złożenie w urzędzie skarbowym kopii umowy spółki. To stanowisko zajmują także urzędy skarbowe. I tak, w interpretacji wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań Nowe Miasto 12 września 2005 r. (sygn. ZDA/423-16/05, opubl. www.mf.gov.pl) stwierdzono:
każda forma zawiadomienia, z której wynika, że wolą strony jest przyjęcie innego roku podatkowego niż kalendarzowy jest dopuszczalna, również złożenie samej umowy spółki, jeżeli oczywiście w którymś z punktów jest na ten temat mowa.
WAŻNE!
Wybór roku podatkowego innego niż kalendarzowy należy określić odpowiednim postanowieniem w umowie lub statucie bądź innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe podatnika.

PRZYKŁAD
Spółka z o.o. X zamierza rozpocząć działalność 15 kwietnia 2006 r. W umowie spółki jako rok podatkowy wybrano okres od 1 marca do 28 lutego. Pierwszy rok podatkowy będzie trwał od 15 kwietnia 2006 r. do 28 lutego 2007 r.
Istnieje także możliwość wyboru roku podatkowego innego niż kalendarzowy po rozpoczęciu prowadzenia działalności. W takim przypadku należy zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Pierwszym po zmianie rokiem podatkowym będzie okres obejmujący czas od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca nowo przyjętego roku podatkowego. Przy czym okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

PRZYKŁAD
Spółka z o.o. Y do celów rozliczenia się podatku uwzględniała rok kalendarzowy. Z uwagi na sezonowość swej działalności zdecydowała się dokonać zmiany w tym zakresie i dla rozliczeń przyjąć okres od 1 sierpnia do 31 lipca 2007 r. Pierwszy po zmianie rok podatkowy będzie obejmować u niej okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 lipca 2007 r.

•  art. 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
konsultant podatkowy, pracownik redakcj


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK