| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować wymianę starego systemu alarmowego na nowy

Jak ewidencjonować wymianę starego systemu alarmowego na nowy

Spółka jest właścicielem nieruchomości komercyjnej. Do jej wartości początkowej zaliczono między innymi wartość systemu alarmowego zainstalowanego w budynku. Ponieważ instalacja ta często się psuła, w lipcu zeszłego roku dokonano jej demontażu, a na jej miejsce zainstalowano nową. Czy wydatki na wymianę instalacji należy zaksięgować w koszty remontu budynku, czy też należy zakwalifikować je do kosztów ulepszenia środka trwałego?

RADA
Wydatki na wymianę starego systemu alarmowego na nowy należy zakwalifikować do kosztów remontu budynku. Nowa instalacja alarmowa – mimo że może być nowocześniejsza i mieć wiele nowych rozwiązań technicznych – spełnia tę samą funkcję co każda inna, nie zwiększa więc funkcjonalności i wartości użytkowej budynku ani nie zmniejsza istotnie kosztów jego eksploatacji. Brak zatem podstaw do uznania, że wymiana alarmu stanowiła ulepszenie budynku.

UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości wartość początkową środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji. Wydatki te można uznać za ulepszenie budynku tylko w przypadku, gdy spowodują one, że wartość użytkowa tego środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość użytkową posiadaną przy przyjęciu do używania.
Wartość użytkową środka trwałego ocenia się na podstawie:
•  okresu używania,
•  zdolności wytwórczej,
•  jakości produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego,
•  kosztów eksploatacji,
•  innych miar.
UWAGA!
Jeśli demontaż starego i instalacja nowego systemu alarmowego spowodowałyby wyraźną poprawę wartości użytkowej budynku (np. instalacja zostałaby połączona z innymi systemami elektronicznymi i w rezultacie budynek zyskał klasę tzw. budynku inteligentnego), powstałaby podstawa do zakwalifikowania wydatków na tę instalację jako ulepszenia budynku. W takim przypadku należy pamiętać, że wydatki na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość początkową.
Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika jednak, że nastąpiła zwykła wymiana starej instalacji na nową, czyli spółka poniosła wydatki związane z kosztami remontu budynku. Wydatki te nie spowodują zmiany wartości użytkowej budynku, ponieważ nie przyczynią się do zmniejszenia kosztów jego eksploatacji czy zwiększenia atrakcyjności.
Operacje gospodarcze związane z wymianą instalacji alarmowej należy zaksięgować następująco:
1. Faktura za zakup nowej instalacji alarmowej:
Wn konto „Koszty zużycia materiałów” wartość netto zakupu,
Wn konto „Rozliczenia z tytułu VAT” VAT naliczony,
Ma konto „Zobowiązania z tytułu dostaw” wartość brutto.
2. Faktura za montaż nowej instalacji:
Wn konto „Koszty usług obcych – remonty” wartość netto,
Wn konto „Rozliczenia z tytułu VAT” VAT naliczony,
Ma konto „Zobowiązania z tytułu dostaw” wartość brutto.

Teresa Fołta
biegły rewident

•  art. 31 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »