| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika przy wniesieniu firmy aportem do spółki

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika przy wniesieniu firmy aportem do spółki

Firma X została wniesiona aportem do spółki jawnej w połowie grudnia 2005 r. Spółka jawna zapłaciła wynagrodzenie pracownikom firmy X za cały grudzień 2005 r. Czy wynagrodzenia za okres 1-15 grudnia 2005 r. to koszt podatkowy dla wspólników spółki jawnej?

Zważywszy na fakt, iż wypłata wynagrodzenia należnego pracownikom za część stycznia 2005 r. nastąpiła w lutym 2005 r., to wypłata ta będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty, tj. w miesiącu lutym 2005 r. Składki do ZUS w części finansowanej przez płatnika składek dotyczących wynagrodzeń za styczeń 2005 r., a wypłaconych w miesiącu lutym 2005 r., będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty składki, tj. w miesiącu marcu 2005 r. Natomiast składki do ZUS w części finansowanej przez ubezpieczonego (tj. pracownika) będą kosztem lutego 2005 r., tj. miesiąca, w którym wynagrodzenie zostało wypłacone. Biorąc powyższe pod uwagę, organ podatkowy podziela stanowisko wyrażone w złożonym zapytaniu, że wypłacone wynagrodzenie i opłacona składka ZUS będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki z o.o.

• art. 23 ust. 1 pkt 55, pkt 55a i ust. 3d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 231 z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732

Piotr Domański
konsultant dużej spółki akcyjnej,
specjalista w zakresie podatków dochodowych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK