| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika przy wniesieniu firmy aportem do spółki

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika przy wniesieniu firmy aportem do spółki

Firma X została wniesiona aportem do spółki jawnej w połowie grudnia 2005 r. Spółka jawna zapłaciła wynagrodzenie pracownikom firmy X za cały grudzień 2005 r. Czy wynagrodzenia za okres 1-15 grudnia 2005 r. to koszt podatkowy dla wspólników spółki jawnej?

RADA
Tak, jest to koszt dla wspólników spółki jawnej. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy, które nakazują traktować spółkę jawną jako stronę umów o pracę z pracownikami firmy X.

UZASADNIENIE
W sprawach tego typu ważny jest art. 231 § 1 i § 2 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Dlatego to spółka jawna, do której wniesiona została aportem firma X, staje się pracodawcą i na niej ciąży obowiązek wypłaty wynagrodzeń. W praktyce wypłata pensji w opisanej sytuacji jest problemem w zakresie kwalifikacji kosztów tylko dla nowego pracodawcy. Firma X przestaje bowiem istnieć jako odrębny podmiot, staje się elementem majątku spółki jawnej.
PRZYKŁAD
15 kwietnia 2005 r. aportem do spółki akcyjnej B zostało wniesione przedsiębiorstwo osoby fizycznej. Katarzyna Z. – właścicielka tego przedsiębiorstwa działającego jako firma Y – uważała, że w skład aportu nie wchodzą zobowiązania z tytułu wynagrodzeń dla pracowników za okres 1–14 kwietnia 2005 r. Dlatego wynagrodzenie i składkę na ubezpieczenie społeczne za okres 1–14 kwietnia 2005 r. w łącznej kwocie 17 830 zł Katarzyna Z. ujęła jako koszt bilansowy i podatkowy firmy Y. Wynagrodzenie to nie zostało jednak wypłacone. Spółka akcyjna wypłaciła je pracownikom 8 maja 2005 r. (pracownicy spółki otrzymują wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca). Składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostały zapłacone w czerwcu 2005 r. Spółka akcyjna do kosztów zaliczyła połowę wypłaconych sum, uznając, że jest to forma rozliczenia wniesienia aportu (jego wartość została pomniejszona o wartość wynagrodzeń za okres 1–14 kwietnia 2005 r.). Kontrola urzędu skarbowego zakwestionowała taką praktykę, uznając, że 17 830 zł potraktowane jako koszt przez Katarzynę Z. jest kosztem spółki akcyjnej. W konsekwencji zarówno Katarzyna Z. (zawyżenie kosztów), jak i spółka akcyjna (zaniżenie kosztów) skorygowali zeznanie roczne za 2005 r.
Podobne problemy były przedmiotem interpretacji organów podatkowych. Przykładowo, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie w interpretacji przepisów z 6 maja 2005 r. (sygn. IIIPD-423/2/2005) udzielił odpowiedzi na pytanie podatnika w sytuacji, gdy aportem wniesionym w styczniu 2005 r. do spółki z o.o. było przedsiębiorstwo osoby fizycznej. Po wniesieniu aportu w połowie stycznia 2005 r., spółka z o.o. w lutym 2005 r. wypłaciła wynagrodzenie pracownikom firmy wniesionej aportem, a w marcu 2005 r. składki na ZUS. W tej sytuacji Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że:

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »