| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży ratalnej

Czy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży ratalnej

Zajmujemy się sprzedażą detaliczną. Prowadzimy sprzedaż ratalną za pośrednictwem firm ratalnych. 2 grudnia 2005 r. została spisana z klientem umowa ratalna. Firma "ratalna" przelała pieniądze z tytułu tej umowy na nasze konto 10 grudnia 2005 r. Klient odebrał towar dopiero 3 stycznia i w tym dniu wystawiliśmy mu fakturę sprzedaży. Jakie skutki spowoduje dla naszej firmy wpływ pieniędzy z tytułu umowy ratalnej 10 grudnia 2005 r.?

RADA
Opisana w pytaniu zapłata dokonana przed wydaniem towaru spowoduje u Państwa powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

UZASADNIENIE
Udzielenie odpowiedzi na Państwa pytanie należy rozpocząć od wskazania, kiedy w VAT powstaje obowiązek podatkowy. Co do zasady, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą wydania towaru, przy czym jeśli ten moment poprzedzi otrzymanie części należności, na przykład w postaci przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania.
W przedstawionej sytuacji zapłata za towar nastąpiła 10 stycznia br., przed wydaniem towaru. W takiej sytuacji wpływ pieniędzy do Państwa firmy oznacza obowiązek udokumentowania go fakturą.
WAŻNE!
Obowiązek wystawienia faktury ciąży na sprzedawcy, tylko gdy kontrahentem jest podmiot gospodarczy. Gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, fakturę wystawia się na jej żądanie.
Przyjęcie zapłaty przed wydaniem towaru rodzi obowiązek jej zafakturowania w ciągu 7 dni od dnia jej otrzymania. Oznacza to, że w opisanym przez Państwa przypadku faktura z 3 stycznia jest wystawiona z opóźnieniem (powinna być wystawiona najpóźniej 17 grudnia).
W związku z wystawieniem faktury dopiero w styczniu br. prawdopodobnie niewłaściwie zadeklarowali Państwo w deklaracji za grudzień wartość sprzedaży do opodatkowania. W związku z tym proponuję złożyć stosowne korekty deklaracji za grudzień, bowiem wykrycie przez organ podatkowy w toku kontroli zaniżenia zobowiązania podatkowego grozi ustaleniem dodatkowego zobowiązania w wysokości 30% zaniżenia. Powstałą zaległość należy uregulować wraz z odsetkami liczonymi od pierwszego dnia po upływie terminu płatności.

• art. 19 ust. 11, art. 109 ust. 4–8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Iwona Skrok
specjalista w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK