| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak w bilansie wykazać pożyczki i odsetki od pożyczek udzielonych z funduszu socjalnego

Jak w bilansie wykazać pożyczki i odsetki od pożyczek udzielonych z funduszu socjalnego

Ustalamy na dzień bilansowy salda należności pracowników z tytułu pożyczek udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy należy oddzielnie wykazywać ich część długoterminową i krótkoterminową? Czy w należnościach tych ujmować należy część odsetek przypadającą na ten dzień, jak je naliczyć i zaksięgować (oprocentowanie 5%)?

RADA
Pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wykazywane są w całości jako pozostałe należności w części B.II bilansu. Decyzja o sposobie naliczenia i momencie zaksięgowania odsetek od pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzależniona jest od treści zasad udzielania tych pożyczek, zawartych w zakładowym regulaminie wykorzystania funduszu, w tym terminu wymagalności ich zapłaty.

UZASADNIENIE
Pożyczek udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na okres dłuższy niż rok nie wykazuje się w bilansie jako długoterminowe aktywa finansowe, ponieważ nie są one inwestycją w odróżnieniu od innych pożyczek i pełnią funkcję pomocy socjalnej dla pracowników. W bilansie wykazywane są w całości jako aktywa obrotowe – inne należności. Nie ma również potrzeby naliczać i wykazywać odsetek, które nie są jeszcze wymagalne, gdyż nie będą one stanowiły przychodów finansowych, ale w przyszłości powiększą fundusz socjalny. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 2 pkt 1) pracodawca może prowadzić działalność socjalną między innymi w formie zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Pożyczka z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udzielana jest pracownikowi na jego wniosek, na podstawie umowy pożyczki zawartej pomiędzy pracownikiem a zakładem pracy. Zasady udzielania takiej pożyczki, w tym wysokość i sposób naliczania oprocentowania pożyczki czy jego umarzania, również powinny zostać określone w zakładowym regulaminie funduszu. Przepisy dotyczące działalności socjalnej w zakładach pracy pozostawiają tu całkowitą dowolność kształtowania takich umów. Powinny być więc zawierane na zasadach przepisów Kodeksu cywilnego (art. 720–724, art. 359–360).
WAŻNE!
W przypadku braku odmiennego zastrzeżenia w umowie pożyczki co do terminu płatności odsetek są one płatne co roku z dołu, a jeżeli termin płatności sumy pieniężnej jest krótszy niż rok – jednocześnie z zapłatą tej sumy (art. 360 Kodeksu cywilnego).
PRZYKŁAD 1
Dnia 31 maja 2005 roku zakład pracy udzielił pracownikowi pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w kwocie 3000 zł, na czas 15 miesięcy, oprocentowanej w wysokości 5% od udzielonej kwoty za cały okres spłaty. Spłata wraz z odsetkami nastąpi w 15 równych comiesięcznych ratach. Umowa pożyczki, zgodnie z regulaminem, określa, że odsetki te płatne są z góry, przez potrącenie w całości z pierwszej raty. Spłata pożyczki pracownika pobierana jest comiesięcznie z wynagrodzenia netto.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK