| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak w bilansie wykazać pożyczki i odsetki od pożyczek udzielonych z funduszu socjalnego

Jak w bilansie wykazać pożyczki i odsetki od pożyczek udzielonych z funduszu socjalnego

Ustalamy na dzień bilansowy salda należności pracowników z tytułu pożyczek udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy należy oddzielnie wykazywać ich część długoterminową i krótkoterminową? Czy w należnościach tych ujmować należy część odsetek przypadającą na ten dzień, jak je naliczyć i zaksięgować (oprocentowanie 5%)?

RADA
Pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wykazywane są w całości jako pozostałe należności w części B.II bilansu. Decyzja o sposobie naliczenia i momencie zaksięgowania odsetek od pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzależniona jest od treści zasad udzielania tych pożyczek, zawartych w zakładowym regulaminie wykorzystania funduszu, w tym terminu wymagalności ich zapłaty.

UZASADNIENIE
Pożyczek udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na okres dłuższy niż rok nie wykazuje się w bilansie jako długoterminowe aktywa finansowe, ponieważ nie są one inwestycją w odróżnieniu od innych pożyczek i pełnią funkcję pomocy socjalnej dla pracowników. W bilansie wykazywane są w całości jako aktywa obrotowe – inne należności. Nie ma również potrzeby naliczać i wykazywać odsetek, które nie są jeszcze wymagalne, gdyż nie będą one stanowiły przychodów finansowych, ale w przyszłości powiększą fundusz socjalny. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 2 pkt 1) pracodawca może prowadzić działalność socjalną między innymi w formie zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Pożyczka z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych udzielana jest pracownikowi na jego wniosek, na podstawie umowy pożyczki zawartej pomiędzy pracownikiem a zakładem pracy. Zasady udzielania takiej pożyczki, w tym wysokość i sposób naliczania oprocentowania pożyczki czy jego umarzania, również powinny zostać określone w zakładowym regulaminie funduszu. Przepisy dotyczące działalności socjalnej w zakładach pracy pozostawiają tu całkowitą dowolność kształtowania takich umów. Powinny być więc zawierane na zasadach przepisów Kodeksu cywilnego (art. 720–724, art. 359–360).
WAŻNE!
W przypadku braku odmiennego zastrzeżenia w umowie pożyczki co do terminu płatności odsetek są one płatne co roku z dołu, a jeżeli termin płatności sumy pieniężnej jest krótszy niż rok – jednocześnie z zapłatą tej sumy (art. 360 Kodeksu cywilnego).
PRZYKŁAD 1
Dnia 31 maja 2005 roku zakład pracy udzielił pracownikowi pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w kwocie 3000 zł, na czas 15 miesięcy, oprocentowanej w wysokości 5% od udzielonej kwoty za cały okres spłaty. Spłata wraz z odsetkami nastąpi w 15 równych comiesięcznych ratach. Umowa pożyczki, zgodnie z regulaminem, określa, że odsetki te płatne są z góry, przez potrącenie w całości z pierwszej raty. Spłata pożyczki pracownika pobierana jest comiesięcznie z wynagrodzenia netto.
reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »