| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak kwota na fakturze powinna być wyrażona słownie

Jak kwota na fakturze powinna być wyrażona słownie

Faktury VAT otrzymywane za usługi telekomunikacyjne zawierają w podsumowaniu wartość netto + VAT = wartość brutto, natomiast kwota wyrażona słownie z reguły jest inna, gdyż uwzględniane jest w niej tzw. rozliczenie kwoty do zapłaty, w następstwie czego kwota wyrażona słownie to nie kwota brutto z faktury, ale saldo rozliczenia z TP SA. Czy tak wystawiona faktura jest fakturą poprawną?

RADA
Tak, wystawiona faktura przez TP SA za usługi telekomunikacyjne jest fakturą poprawną, uprawniającą nabywcę do odliczenia wykazanego w niej VAT.

UZASADNIENIE
Podstawowe dane, jakie powinna zawierać faktura VAT, określone zostały w § 9 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. w sprawie faktur. Należą do nich m.in.:
• wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),
• stawki podatku,
• kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
• wartość sprzedaży brutto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnione od podatku, lub niepodlegające opodatkowaniu,
• kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.
Przepisy wymagają zatem wyrażenia na fakturze słownie jedynie kwoty należności za dokonaną dostawę towarów lub świadczenie usługi. Nie wymagają natomiast podania ogólnej kwoty sprzedaży brutto w tej formie.
WAŻNE!
Zazwyczaj kwota należności wykazana na fakturze, którą należy wyrazić cyframi i słownie, stanowi jednocześnie kwotę brutto sprzedaży danej usługi lub towaru. Nie zawsze jednak kwoty te muszą być tożsame. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku sprzedaży usług telekomunikacyjnych. Ze względu na specyfikę rozliczania tych usług są one często dokumentowane w nieco odmienny sposób niż większość usług w obrocie gospodarczym.
Tak wystawiona faktura nie narusza żadnych przepisów w zakresie VAT, zatem uprawnia nabywców tych usług do odliczenia wykazanego w nich VAT. Zawiera ona wszystkie przedstawione powyżej elementy wyrażone cyframi i dodatkowo ostateczną kwotę do zapłaty (z uwzględnieniem rozliczenia pewnych kwot z okresu poprzedniego), wyrażoną cyframi i słownie, czyli kwotę należności. Można zatem uznać, że otrzymana faktura jest wystawiona prawidłowo.
Warto wskazać, że na pewne odmienności w sposobie dokumentowania usług telekomunikacji przez TP SA, ze względu na ich specyfikę, wyraziło również zgodę Ministerstwo Finansów od początku obowiązywania przepisów ustawy o VAT, m.in. w piśmie z 17 marca 1994 r., nr PP3-8213-919/94/EC. Żaden z przepisów ustawy nie pozbawia jednak nabywcy usług telekomunikacyjnych prawa do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych przez TP SA faktur, mimo że nie zawierają one wszystkich wymaganych przepisami o VAT danych. Takich praktyk nie stosują również organy podatkowe.

• art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK