| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczek uproszczonych

Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczek uproszczonych

W 2006 r. będę rozliczała się z podatku dochodowego w uproszczonej formie według skali podatkowej. Czy podstawą obliczenia zaliczek może być dochód za 2005 r., mimo że do tego czasu nie będzie złożone zeznanie roczne PIT-36? Proszę o przykład prawidłowego obliczenia wysokości zaliczek.

RADA
Nie. Podstawą do wyliczenia zaliczek uproszczonych może być dochód z działalności gospodarczej z 2004 r., wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym w terminie do 2 maja 2005 r. Jeśli w tym roku dochód nie wystąpił (lub jego wysokość nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku), to podstawę wyliczenia będzie stanowił dochód z 2003 r., wykazany w zeznaniu złożonym do końca kwietnia 2004 r.

UZASADNIENIE
Osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zaliczki płacone są za okresy miesięczne. W terminie płatności zaliczki należy również złożyć organowi podatkowemu deklarację o wysokości osiągniętego dochodu. Od tej reguły istnieje jednak wyjątek.
(+) Ustawodawca dał podatnikom możliwość opłacania zaliczek na podatek w formie uproszczonej, bez konieczności równoczesnego składania deklaracji miesięcznych.
Zaliczki w formie uproszczonej mogą opłacać osoby opodatkowane zarówno na zasadach ogólnych, jak i stawką liniową. Warunkiem jest zawiadomienie w formie pisemnej, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy mają być opłacane zaliczki uproszczone, właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Zawiadomienie to skutkuje również w następnych latach, chyba że podatnik w powyższym terminie zawiadomi o rezygnacji z tej formy opłacania zaliczek.
(-) Tej formy opłacania zaliczek nie mogą wybrać osoby, które po raz pierwszy podjęły działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Oznacza to, że aby móc płacić zaliczki uproszczone, trzeba uprzednio prowadzić działalność minimum przez 2 lata podatkowe.

Zaliczki uproszczone przy opodatkowaniu według skali
Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych zaliczkę uproszczoną obliczają jako 1/12 kwoty obliczonej z zastosowaniem skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), złożonym:
1) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
2) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł.
(-) Wpłaty zaliczek w uproszczonej formie nie są możliwe, jeżeli podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł również w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK