| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA przebywającym w Polsce tylko przez krótki czas (jeden miesiąc), potrzebny do wykonania tej umowy? Jak obliczyć zobowiązanie podatkowe oraz jakie ciążą na mnie obowiązki informacyjne?

A zatem dochody te będą opodatkowane w Polsce jedynie wtedy, gdy ta umowa o dzieło była związana z wykonywaniem wolnego zawodu i osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w USA przebywała w Polsce przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego. Ponieważ w przedstawionej w pytaniu sytuacji czas przebywania tej osoby w Polsce jest krótszy, więc jej dochody z umowy o dzieło nie będą w Polsce podlegały opodatkowaniu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Choć na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wystąpi w Polsce obowiązek poboru podatku, jednak płatnik będzie musiał sporządzić i przesłać tej osobie, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, imienną informację IFT-1/IFT-1R o wysokości przychodu osiągniętego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (art. 42 ust. 6 w związku z art. 42 ust. 2 updof).
Jeśli natomiast osoba ta złoży pisemny wniosek, to płatnik będzie obowiązany przesłać tę informację w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku (art. 42 ust. 4 updof). W tych terminach informacja ta powinna być również przesłana do urzędu skarbowego właściwego do opodatkowania osób zagranicznych.

• art. 10 pkt 2, art. 13 pkt 8, art. 42 ust. 2 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 3 ust. 2, art. 15 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu – Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178

Krzysztof Lis
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK