| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA przebywającym w Polsce tylko przez krótki czas (jeden miesiąc), potrzebny do wykonania tej umowy? Jak obliczyć zobowiązanie podatkowe oraz jakie ciążą na mnie obowiązki informacyjne?

A zatem dochody te będą opodatkowane w Polsce jedynie wtedy, gdy ta umowa o dzieło była związana z wykonywaniem wolnego zawodu i osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w USA przebywała w Polsce przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego. Ponieważ w przedstawionej w pytaniu sytuacji czas przebywania tej osoby w Polsce jest krótszy, więc jej dochody z umowy o dzieło nie będą w Polsce podlegały opodatkowaniu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Choć na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wystąpi w Polsce obowiązek poboru podatku, jednak płatnik będzie musiał sporządzić i przesłać tej osobie, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, imienną informację IFT-1/IFT-1R o wysokości przychodu osiągniętego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (art. 42 ust. 6 w związku z art. 42 ust. 2 updof).
Jeśli natomiast osoba ta złoży pisemny wniosek, to płatnik będzie obowiązany przesłać tę informację w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku (art. 42 ust. 4 updof). W tych terminach informacja ta powinna być również przesłana do urzędu skarbowego właściwego do opodatkowania osób zagranicznych.

• art. 10 pkt 2, art. 13 pkt 8, art. 42 ust. 2 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 3 ust. 2, art. 15 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu – Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178

Krzysztof Lis
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK