| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA przebywającym w Polsce tylko przez krótki czas (jeden miesiąc), potrzebny do wykonania tej umowy? Jak obliczyć zobowiązanie podatkowe oraz jakie ciążą na mnie obowiązki informacyjne?

RADA
W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym dochody z tytułu umowy o dzieło zawartej z osobą mającą miejsce zamieszkania w USA nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Jednak na płatniku będą ciążyły obowiązki związane ze sporządzeniem i przesłaniem informacji IFT-1/IFT-1R.

UZASADNIENIE
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, nie odnosi się wprost do opodatkowania dochodów z umów o dzieło. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 2 tej umowy każde określenie użyte w tej umowie i w niej niezdefiniowane będzie miało takie znaczenie, jakie ono posiada zgodnie z prawem tego umawiającego się państwa, którego podatek jest ustalony. A zatem analizując powstanie obowiązku podatkowego w Polsce, należy wiedzieć, jak dochody z tytułu umów o dzieło są traktowane w przepisach obowiązujących w Polsce.
Zgodnie z art. 13 pkt 8 updof, w związku z art. 10 pkt 2 updof, przychody z tych umów są traktowane jak przychody z działalności wykonywanej osobiście. A zatem należy je uznać za dochody z działalności wykonywanej samodzielnie.
Na podstawie art. 15 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, dochód osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (USA) z wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności może być opodatkowany przez to umawiające się państwo (USA). Poza wyjątkami przewidzianymi w art. 15 ust. 2 umowy taki dochód będzie zwolniony od opodatkowania przez drugie umawiające się państwo (Polskę).
A zatem zasadą jest, że dochody te są zwolnione w Polsce od podatku, jeśli osiąga je osoba mająca miejsce zamieszkania w USA.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Na podstawie art. 15 ust. 2 tej umowy jedynie dochód uzyskany przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw (USA) z wykonywania wolnego zawodu o samodzielnym charakterze w drugim umawiającym się państwie (Polsce) może być opodatkowany przez drugie umawiające się państwo (Polskę), jeżeli osoba fizyczna przebywa w tym drugim umawiającym się państwie (Polsce) przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Określenie „wolny zawód” obejmuje między innymi samodzielne wykonywanie działalności naukowej, literackiej, artystycznej, jak również samodzielną działalność lekarzy, adwokatów, inżynierów, architektów, lekarzy dentystów, dziennikarzy i innych (art. 15 ust. 3 tej umowy).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK