| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy organy podatkowe mogą ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe

Kiedy organy podatkowe mogą ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe

Ująłem faktury VAT-RR w deklaracji w grudniu, a powinienem ująć je w miesiącu zapłaty, czyli w styczniu. Z rozliczenia wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Wykazałem tę kwotę do zwrotu, lecz jej jeszcze nie otrzymałem. Czy w takiej sytuacji urząd może ustalić dodatkowe zobowiązanie?

RADA
Jeżeli nie toczy się wobec Pana kontrola podatkowa, może Pan uniknąć ustalenia dodatkowego zobowiązania przez urząd skarbowy. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Odpowiedź na Pana pytanie należy rozpocząć od określenia, w jakich przypadkach urząd może ustalić dodatkowe zobowiązanie.
Stanie się tak w sytuacji:
1) stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej,
2) stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej,
3) stwierdzenia, że zawyżona została różnica podatku naliczonego nad należnym,
4) stwierdzenia, że podatnik wykazał w deklaracji podatkowej i otrzymał kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego, a powinien wykazać kwotę zobowiązania podatkowego podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego,
5) gdy podatnik nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie wpłacił kwoty zobowiązania podatkowego.
Z treści pytania wynika, że podatnik ujął faktury VAT-RR o miesiąc za wcześnie. Jednocześnie w deklaracji wykazał podatek do zwrotu, ale go jeszcze nie otrzymał. Podstawą do wydania decyzji ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe mogłaby być zatem przesłanka określona w punkcie 2).
Należy jednak odwołać się do przepisów przewidujących, że ustalania dodatkowego zobowiązania nie stosuje się, jeżeli przed dniem wszczęcia kontroli przez naczelnika urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej podatnik dokonał odpowiedniej zmiany deklaracji podatkowej oraz wpłacił do urzędu skarbowego kwotę wynikającą ze zmiany deklaracji podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę (art. 109 ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT). Jeśli zatem w stosunku do Pana nie toczy się kontrola podatkowa, zaś dokona Pan stosownej korekty, organ podatkowy nie będzie mógł wydać decyzji ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

• art. 109 ust. 4–8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »