| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dotacje są opodatkowane

Czy dotacje są opodatkowane

Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych do szkoleń organizowanych przez naszą sp. z o.o. Czy od tej dotacji powinniśmy zapłacić podatek dochodowy? Jak traktować finansowane z dotacji honoraria dla prowadzących szkolenie? Czy wydatki na sporządzenie wniosku o uzyskanie dotacji możemy zaliczyć do kosztów?

Podsumowując, kwota dotacji przyznana firmie szkoleniowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i spełniająca warunki wskazane w ustawie korzysta ze zwolnienia. Dotyczy to zarówno podmiotu organizującego szkolenia, jak i zatrudnionych przez niego (np. na umowę o pracę lub umowę zlecenia) wykładowców prowadzących szkolenia i realizujących w ten sposób bezpośrednio cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jednocześnie wydatki związane z pozyskaniem środków unijnych (stanowiących dochody zwolnione) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie z 26 stycznia 2006 r., sygn. IS.I/3-4230/9/05).
Warto także dodać, że wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z otrzymanych dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów – art. 16 ust. 1 pkt 58 updop.

• art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »