| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Z jaką częstotliwością winny być wystawiane refaktury

Z jaką częstotliwością winny być wystawiane refaktury

Jaki jest termin i częstotliwość wystawania refaktur, np. za energię elektryczną, wodę i rozmowy telefoniczne, jeśli umowa z kontrahentem tego nie reguluje? W umowie (dotyczącej energii) jest jedynie mowa o obciążeniu na podstawie odczytu stanu podlicznika, lecz nie jest określona częstotliwość tego odczytu. W praktyce różna jest częstotliwość i odczytu, i wystawiania refaktur. Czy refaktury trzeba koniecznie wystawiać co miesiąc, czy można np. co dwa czy trzy miesiące, tak jak przychodzą faktury za energię czy wodę?

RADA
Nie ma przeszkód, aby refaktury były wystawiane za inne okresy rozliczeniowe niż miesiąc.

UZASADNIENIE
Przepisy nie znają pojęcia „refakturowania”. W praktyce przez refakturowanie rozumie się obciążanie kosztami usług nabytych we własnym imieniu, lecz na rachunek innych podmiotów (przy czym charakterystyczne dla refakturowania jest niedoliczanie jakiejkolwiek marży, a więc obciążanie po kosztach nabycia odsprzedawanych usług). Typowym przykładem sytuacji, gdy refakturowanie ma miejsce, jest obciążanie kontrahentów kosztami mediów (energii elektrycznej, wody, rozmów telefonicznych).

WAŻNE!
Częstotliwość wystawiania faktur dokumentujących odsprzedaż usług (w tym refaktur) winna przede wszystkim określać zawarta między stronami umowa (która częstotliwość tę określać może w sposób dowolny).
Może się jednak zdarzyć, że umowa taka nie będzie zawierała stosownych postanowień. W takiej sytuacji należy uznać, że strona obciążana pozostawiła drugiej stronie swobodę w tej kwestii. W takich przypadkach nie ma przeszkód, aby refaktury wystawiane były za inne okresy rozliczeniowe niż miesiąc (raz na dwa miesiące, raz na kwartał czy raz na rok). Dotyczy to w szczególności refaktur wystawianych na podstawie faktur otrzymywanych za inne niż miesiąc okresy rozliczeniowe.

Jeśli chodzi o termin wystawiania refaktur, to zależy to od sposobu, w jaki zawarta z kontrahentem umowa reguluje termin płatności. Faktury dokumentujące wymienione w pytaniu usługi wystawiane mogą być między 30. dniem przed powstaniem obowiązku podatkowego a dniem powstania obowiązku podatkowego (§ 15 rozporządzenia o fakturach), który to obowiązek powstaje z chwilą określonego umową upływu terminu płatności (por. art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Chyba że na fakturze określono, jakiego okresu rozliczeniowego faktura dotyczy, to wtedy można wystawić fakturę wcześniej niż 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Przykład
Spółka zawarła z najemcą umowę, że termin płatności za energię będzie ustalony na 30. dzień każdego miesiąca. W związku z tym refaktury można wystawiać najpóźniej 30. dnia każdego miesiąca, a najwcześniej 1. dnia każdego miesiąca.

• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798
• art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »