| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na zakup prezentów ślubnych ze środków obrotowych stanowią koszt podatkowy pracodawcy

Czy wydatki na zakup prezentów ślubnych ze środków obrotowych stanowią koszt podatkowy pracodawcy

Pracownicy otrzymali prezenty ślubne oraz bony towarowe finansowane ze środków obrotowych pracodawcy. Pracodawca pokrył także koszty podatku dochodowego i ZUS naliczonego od przychodu pracowników z tytułu otrzymanego prezentu ślubnego i bonów. Czy wartość przekazanych prezentów, bonów towarowych oraz naliczonego od tego podatku dochodowego i ZUS stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu?

Na marginesie warto zauważyć, że lepiej unikać pokrywania za pracowników podatku dochodowego od osób fizycznych (czy raczej zaliczek na ten podatek) oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Kwoty takie stanowią w istocie dodatkowy przychód tych pracowników, od którego to przychodu należy pobrać na zasadach ogólnych zaliczki na podatek oraz składki. Co istotne, zasada ta działa dalej, a zatem również pokrycie przez pracodawcę zaliczek oraz składek ZUS od powyższych kwot powoduje powstanie u pracownika kolejnego przychodu podlegającego opodatkowaniu oraz oskładkowaniu. Obowiązujące przepisy nie zawierają, niestety, mechanizmów pozwalających na wyeliminowanie tych skutków pokrywania przez pracodawcę kwot zaliczek na podatek oraz składek na ZUS od przychodów pracowników.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK