| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można wystąpić o przyśpieszony zwrot VAT

Kiedy można wystąpić o przyśpieszony zwrot VAT

Firma powstała w lipcu 2005 r. Dokonując WDT, sprzedawała towary ze stawką 0%. Czy firma ma prawo ubiegać się o przyśpieszony zwrot VAT w terminie 25 dni? W jaki sposób wyliczyć kwotę przysługującą do zwrotu w tym terminie?

RADA
W przypadku gdy nie złożyli Państwo kaucji gwarancyjnej, nie możecie wystąpić o skrócenie terminu zwrotu VAT. Termin zwrotu wynosi w Waszym przypadku 180 dni. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Podatnik może wystąpić z wnioskiem złożonym wraz z deklaracją VAT-7 do urzędu skarbowego o przyśpieszony zwrot VAT. W tym przypadku termin 60-dniowy ulega skróceniu do 25 dni, termin 180-dniowy do 60 dni. Aby było możliwe skrócenie terminów zwrotu, oprócz złożenia wniosku, kwota do zwrotu musi wynikać z:
1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury. W przypadku gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a wartość jednej transakcji przekracza 15 000 euro, płatności należy dokonywać za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorstwa,
2) dokumentów celnych oraz decyzji, gdy zostały przez podatnika zapłacone,
3) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Jednak skrócenie terminów nie zawsze jest możliwe. Podatnikowi, który został zarejestrowany jako podatnik VAT UE, a dopiero rozpoczyna wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu lub rozpoczął wykonywanie tych czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia VAT-R UE, przysługuje zwrot w terminie 180 dni. Oznacza to, że podatnik nie może wystąpić również o skrócenie terminu zwrotu, nawet gdy spełni powyższe warunki.
WAŻNE!
Ograniczenie to przestaje się stosować począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250 000 zł, to będzie mu przysługiwał zwrot w terminach określonych w art. 87 ustawy o VAT. Oznacza to, że będzie mógł również wystąpić o skrócenie terminu zwrotu.
Jak wynika z pytania, działalność rozpoczęliście w lipcu 2005 r. Prawdopodobnie zarejestrowaliście się również jako podatnicy VAT UE, gdyż do wewnątrzwspólnotowej dostawy stosujecie stawkę 0%. Co oznacza, że do czasu upływu 12 miesięcy, za które składaliście deklaracje, możecie wystąpić wyłącznie o zwrot w terminie 180 dni. Gdy pierwszą deklarację złożyliście za lipiec 2005 r., to ograniczenie będzie Was obowiązywać do rozliczenia za sierpień 2006 r. Należy pamiętać, że ograniczenie stosuje się nadal, gdy podatnik ma zaległości w urzędzie skarbowym.

• art. 87 ust. 6, art. 97 ust. 5–8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »