| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy refundacja zakupu okularów jest kosztem?

Czy refundacja zakupu okularów jest kosztem?

Nasi pracownicy pracują przy komputerach przez prawie cały dzień pracy, więc spółka będzie refundować wydatki poniesione na wymianę szkieł do okularów korekcyjnych na podstawie otrzymanego od pracownika zaświadczenia lekarza okulisty oraz faktury VAT. Czy powyższe wydatki będą kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy?

RADA
Tak, refundacja kosztu zaleconej przez lekarza specjalistę wymiany szkieł do okularów korekcyjnych pracownika będzie kosztem uzyskania przychodów dla firmy.

UZASADNIENIE
Z przepisów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wynika, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Przepisy stanowią, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Pracodawca zatem ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zrekompensować pracownikowi koszt zakupu szkieł do okularów korekcyjnych w sytuacji, gdy ten pracownik otrzymał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy wskazujące potrzebę zaopatrzenia pracownika w takie okulary.
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w przepisach podatkowych, aby dany wydatek można było uznać za koszt do celów fiskalnych, muszą wystąpić łącznie dwa warunki: po pierwsze, celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, po drugie, wydatek ten nie może być wymieniony w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Poniesienie wydatku musi być również odpowiednio udokumentowane.
Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno wydatki poniesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów, jak i wydatki pośrednio związane z uzyskaniem przychodów. Pracownicy w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do uzyskiwania przychodów w firmie, w której są zatrudnieni. Tym samym wydatki te można uznać za „poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, a więc podlegające uznaniu za koszt uzyskania przychodów.
Pozytywne dla podatnika stanowisko w podobnej sprawie zajął również Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, odpowiadając na jego zapytanie (postanowienie z 7 czerwca 2005 r., BI/423-0109/05 DP/P1/423-0049/05/AP).

art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.),
§ 8 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

Izabela Nowacka
specjalista ds. kadr i płac


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK