| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dostarczając internet, trzeba wystawiać faktury

Czy dostarczając internet, trzeba wystawiać faktury

Zamierzamy wystawiać faktury za internet z góry za pół roku. Rozumiem, że do VAT-u i do przychodu należy je zaliczyć zgodnie z terminem płatności. Natomiast nie wiem, kiedy zarejestrować je na drukarce fiskalnej, czy w terminie płatności czy też w momencie zapłaty? A może w ogóle nie trzeba fiskalizować? Czy dostarczając internet, trzeba wystawiać faktury?

Tak
Przepisy, które pośrednio wskazują na termin fiskalizacji, są zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. nr 108, poz. 948 z późn. zm., dalej: rozporządzenie w sprawie warunków technicznych).
Moment rejestracji na kasie należy łączyć z chwilą wystąpienia obrotu i powstania obowiązku podatkowego VAT. W konsekwencji należy ustalić, kiedy w przypadku opisanych rozliczeń z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu powstaje obowiązek podatkowy.
W przypadku świadczenia usług związanych z tzw. mediami w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), do których zalicza się usługi dostępu do internetu, przewidziano szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczonych usług. Należy jednak podkreślić, że aby obowiązek podatkowy powstał z chwilą upływu terminu płatności, termin ten musi wynikać z umowy właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczonych usług. Jeżeli nie ma w tym zakresie zawartej umowy albo w umowie nie przewidziano terminu płatności, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu powstaje na zasadach ogólnych, tzn. z chwilą wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.
Jak wynika z pytania, faktury mają być wystawiane z góry za pół roku. W związku z tym może się zdarzyć, że faktury te będą dokumentować w części usługi wykonane, a części jeszcze nie wykonane (np. gdy zostaną wystawione na początku lutego, za dostawę usług w okresie styczeń-czerwiec), albo tylko usługi niewykonane (np. faktura z 1 stycznia za świadczenie usług w okresie styczeń-czerwiec). Istnieje zatem możliwość otrzymania przez firmę wcześniejszej zapłaty – przed upływem terminu płatności. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
W sytuacji gdy umowa zawiera określony termin płatności za omawiane usługi, zasady ustalania szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, m.in. za świadczenie usług telekomunikacyjnych, mają pierwszeństwo przed regułami dotyczącymi powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części należności. W szczególności przemawia za tym powiązanie przez ustawodawcę momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych z terminem płatności, a nie z otrzymaniem zapłaty.
W konsekwencji w sytuacji opisanej w pytaniu, gdy istnieje umowa właściwa dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu i zawarto w niej postanowienia odnośnie do terminu płatności, obowiązek podatkowy VAT powstanie z upływem tego terminu i wtedy też będzie konieczne zaewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej.

Anna Sowińska
starszy konsultant podatkowy BDO Polska
Not. EM


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK