| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dostarczając internet, trzeba wystawiać faktury

Czy dostarczając internet, trzeba wystawiać faktury

Zamierzamy wystawiać faktury za internet z góry za pół roku. Rozumiem, że do VAT-u i do przychodu należy je zaliczyć zgodnie z terminem płatności. Natomiast nie wiem, kiedy zarejestrować je na drukarce fiskalnej, czy w terminie płatności czy też w momencie zapłaty? A może w ogóle nie trzeba fiskalizować? Czy dostarczając internet, trzeba wystawiać faktury?

Tak
Przepisy, które pośrednio wskazują na termin fiskalizacji, są zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. nr 108, poz. 948 z późn. zm., dalej: rozporządzenie w sprawie warunków technicznych).
Moment rejestracji na kasie należy łączyć z chwilą wystąpienia obrotu i powstania obowiązku podatkowego VAT. W konsekwencji należy ustalić, kiedy w przypadku opisanych rozliczeń z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu powstaje obowiązek podatkowy.
W przypadku świadczenia usług związanych z tzw. mediami w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), do których zalicza się usługi dostępu do internetu, przewidziano szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczonych usług. Należy jednak podkreślić, że aby obowiązek podatkowy powstał z chwilą upływu terminu płatności, termin ten musi wynikać z umowy właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczonych usług. Jeżeli nie ma w tym zakresie zawartej umowy albo w umowie nie przewidziano terminu płatności, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu powstaje na zasadach ogólnych, tzn. z chwilą wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.
Jak wynika z pytania, faktury mają być wystawiane z góry za pół roku. W związku z tym może się zdarzyć, że faktury te będą dokumentować w części usługi wykonane, a części jeszcze nie wykonane (np. gdy zostaną wystawione na początku lutego, za dostawę usług w okresie styczeń-czerwiec), albo tylko usługi niewykonane (np. faktura z 1 stycznia za świadczenie usług w okresie styczeń-czerwiec). Istnieje zatem możliwość otrzymania przez firmę wcześniejszej zapłaty – przed upływem terminu płatności. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
W sytuacji gdy umowa zawiera określony termin płatności za omawiane usługi, zasady ustalania szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, m.in. za świadczenie usług telekomunikacyjnych, mają pierwszeństwo przed regułami dotyczącymi powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części należności. W szczególności przemawia za tym powiązanie przez ustawodawcę momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych z terminem płatności, a nie z otrzymaniem zapłaty.
W konsekwencji w sytuacji opisanej w pytaniu, gdy istnieje umowa właściwa dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług dostępu do internetu i zawarto w niej postanowienia odnośnie do terminu płatności, obowiązek podatkowy VAT powstanie z upływem tego terminu i wtedy też będzie konieczne zaewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej.

Anna Sowińska
starszy konsultant podatkowy BDO Polska
Not. EM


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »