| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Obowiązek uiszczenia zaliczki za grudzień przy opodatkowaniu podatkiem liniowym

Obowiązek uiszczenia zaliczki za grudzień przy opodatkowaniu podatkiem liniowym

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Czy i w jakiej wysokości powinienem uiścić z tego tytułu zaliczkę za grudzień?

Zgodnie z art. 44 ustawy o p.d.o.f. podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy, niezależnie od sposobu opodatkowania (zasady ogólne albo podatek liniowy), są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki miesięczne na podatek dochodowy.
Podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c (liniowo) są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.
Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o p.d.o.f. zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku (PIT-5L), natomiast zaliczka za grudzień powinna zostać uiszczona bez składania deklaracji.
Stella Brzeszczyńska
Podstawa prawna:
art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »