| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy dochody organizacji są zwolnione od podatku

Kiedy dochody organizacji są zwolnione od podatku

Jak ustalić dochód do opodatkowania organizacji pracodawców? Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Cały dochód przeznaczony jest na działalność statutową. Przychody stanowią składki członkowskie, odpłatne szkolenia dla członków i podmiotów niebędących członkami związku, odpłatność za udział w forum i konferencjach, opłaty za doradztwo i aprobaty techniczne. Organizacja wszystkie dochody przeznacza na cele określone w statucie.

Jednak jeśli wspomniana konferencja realizuje cele statutowe organizacji, dochód odpowiadający równowartości poniesionych na ten cel wydatków będzie wolny od podatku (postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z 18 maja 2005 r., sygn. 1435/DP1/423-25/05/MGA).
Jednak jeśli jednostka podejmie działalność gospodarczą w ciągu roku obrotowego, wówczas z dniem podjęcia tej działalności stosuje przepisy ustawy o rachunkowości odnoszące się do jednostek prowadzących działalność gospodarczą. W takim przypadku wystąpi również dochód do opodatkowania w części nieprzeznaczonej na cele statutowe organizacji pracodawców.

• art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• § 1 ust. 3 pkt 3, § 2 ust. 3, § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej – Dz.U. Nr 137, poz. 1539; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 11, poz. 117

Sławomir Liżewski
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »