| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży samochodów

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży samochodów

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie odsprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w akcyzie od sprzedaży takich samochodów? W jakiej wysokości powinienem wykazać kwotę akcyzy na fakturze od odsprzedaży samochodu oraz czy istnieje możliwość pomniejszenia akcyzy w deklaracji AKC-3 o kwotę akcyzy zapłaconą w deklaracji AKC-U?

W przypadku sprzedaży samochodów osobowych, nabycia wewnątrzwspólnotowego, dostawy wewnątrzwspólnotowej lub ich importu, dokonywanych po upływie 2 lat kalendarzowych od ich produkcji, wliczając w to rok produkcji jako pierwszy rok kalendarzowy, stosuje się procentowe stawki akcyzy obliczone według następującego wzoru:
Su = Sn + 12 × (W – 2)
gdzie:
Su – stawka akcyzy, wyrażona w procentach, dla sprzedaży w kraju, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu samochodu osobowego po upływie 2 lat od jego produkcji,
Sn – stawka akcyzy dla samochodów osobowych, w zależności od pojemności silnika tych samochodów, określona odpowiednio w poz. 30 załącznika nr 1 do rozporządzenia – w przypadku sprzedaży w kraju, oraz w poz. 23 załącznika nr 2 do rozporządzenia – w przypadku dostawy wewnątrz-wspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego i importu,
W – wiek samochodu osobowego wyrażony w latach kalendarzowych liczonych począwszy od roku produkcji do roku dokonania sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego włącznie, a w przypadku importu – liczonych począwszy od roku produkcji do roku dokonania zgłoszenia celnego włącznie.
Warto zaznaczyć, że – zgodnie z art. 82 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym – sprzedający jest obowiązany do wykazania na wstawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonanej odsprzedaży samochodu osobowego.
W przypadku wystawienia przez podatnika faktury, w której została wykazana kwota akcyzy, jest on zobowiązany do zapłaty tej akcyzy także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona z podatku.
Magdalena Jabłecka
Podstawy prawne
• ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623
• rozporządzenie Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego – Dz.U. Nr 87, poz. 825; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 113, poz. 1190


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK