| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży samochodów

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży samochodów

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie odsprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w akcyzie od sprzedaży takich samochodów? W jakiej wysokości powinienem wykazać kwotę akcyzy na fakturze od odsprzedaży samochodu oraz czy istnieje możliwość pomniejszenia akcyzy w deklaracji AKC-3 o kwotę akcyzy zapłaconą w deklaracji AKC-U?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrz- wspólnotowego. W przypadku sprzedaży samochodu osobowego w kraju przed jego pierwszą rejestracją obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu (art. 80 ust. 3 pkt 1).
Podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju mają obowiązek po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną AKC-U do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dokonać zapłaty podatku akcyzowego nie później niż z chwilą rejestracji tego samochodu w kraju. W przypadku sprzedaży tego samochodu przed jego pierwszą rejestracją, podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia jest obowiązany przekazać nabywcy dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
Przykład
Pan X sprowadził 15 października 2004 r. samochód osobowy w ramach wewnątrz- wspólnotowego nabycia towarów na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z dokonaną transakcją wypełnił uproszczoną deklarację AKC-U i 19 października 2004 r. złożył ją do właściwego dla siebie urzędu celnego oraz zapłacił podatek akcyzowy.
Podatnicy podatku akcyzowego mają obowiązek składać we właściwym urzędzie celnym deklaracje dla tego podatku AKC-3 za okresy miesięczne, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje możliwość obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu (art. 79).
Jeżeli chodzi o kwotę akcyzy, jaką podatnik powinien wykazać na wystawionej fakturze od dokonanej sprzedaży samochodu osobowego, jest ona uzależniona od stawki podatku akcyzowego.
Zgodnie z § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, stawki akcyzy określone w pozycji 30 załącznika nr 1 do rozporządzenia mają zastosowanie do każdej sprzedaży samochodu osobowego dokonanej przed pierwszą jego rejestracją na terenie kraju, w trybie określonym w przepisach ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK