| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować usługi doradcze

Jak dokumentować usługi doradcze

Nasza spółka z o.o. korzysta z usług różnego rodzaju doradców często za środki z tzw. pomocy publicznej. Są to zarówno doradcy podatkowi, jak i specjaliści od zarządzania i inwestycji. Kiedy wydatki poniesione na nabycie usług doradców zaliczać do kosztów uzyskania przychodów? Jakich wymogów należy przestrzegać w zakresie ich udokumentowania?

Oddzielną sprawą pozostaje kwestia momentu zaliczenia do kosztów usług doradztwa związanego np. z nabyciem akcji, udziałów innej spółki czy papierów wartościowych. Przypomnijmy, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce oraz innych papierów wartościowych (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop). Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych. Powstaje więc pytanie, czy za wydatki na ich nabycie należy także uznać koszty usług doradczych związanych z podjęciem decyzji o zakupie.
W interpretacji Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 17 maja 2005 r. (sygn. 1472/ROP1/423-86-99/05/AJ) stwierdza się:
Wobec wymienionych przez Spółkę wydatków niezwiązanych bezpośrednio z zakupem akcji, takich jak: „due diligence”, „success fee”, koszty doradztwa finansowego, usług prawnych i doradczych, nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wymienione koszty mogą zostać zaliczone przez Podatnika do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia (…) pod warunkiem jednak wykazania przez podatnika celowości poniesienia takiego wydatku.
Dokumentowanie usług doradczych
Jak wskazano na wstępie, po wykonanej usłudze doradczej nie pozostaje często w przedsiębiorstwie ślad. Usługi takie często przybierają postać spotkań, telefonicznych konsultacji, e-maili, faksów czy przekazywanych w e-mailach opinii. Wszystko to sprawia, że uwidocznienie efektu zawartej umowy o usługi doradcze jest wyjątkowo trudne. Oznacza to dla korzystającego z tych usług ryzyko podatkowe.
W wyroku NSA z 17 lutego 1999 r. (sygn. akt I SA/Gd 259/97) stwierdzono: Aby organ podatkowy mógł stwierdzić, że wydatek został poniesiony w celu uzyskania przychodu, musi być uwidoczniony efekt (wynik) zawartych umów. Ogólnikowe przywoływanie, że podmioty zagraniczne świadczyły doradztwo i usługi marketingowe bez materialnego odzwierciedlenia, na czym te usługi polegały, nie może być uznane za wystarczające dla przyjęcia, że usługi te miały lub mogły mieć wpływ na uzyskane przychody. O ile nawet owo doradztwo było świadczone ustnie, to widoczny powinien być efekt „sprzedaży myśli” kontrahentowi skarżącej. Tymczasem skarżąca nie wykazała, jakie zmiany w zakresie działania spółki były wynikiem pracy usługodawców zagranicznych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »