| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować usługi doradcze

Jak dokumentować usługi doradcze

Nasza spółka z o.o. korzysta z usług różnego rodzaju doradców często za środki z tzw. pomocy publicznej. Są to zarówno doradcy podatkowi, jak i specjaliści od zarządzania i inwestycji. Kiedy wydatki poniesione na nabycie usług doradców zaliczać do kosztów uzyskania przychodów? Jakich wymogów należy przestrzegać w zakresie ich udokumentowania?

RADA
O możliwości zaliczenia wydatków tego typu do kosztów uzyskania przychodu decydują zasady ogólne, które przedstawiamy w uzasadnieniu. Ponieważ same faktury za usługi doradcze mogą zostać uznane przez władze skarbowe za niewystarczające dowody ich wykonania, należy gromadzić wszelkie dowody korzystania z nich z datą ich wykonania i podpisem świadczącego.

UZASADNIENIE
Dla ustalenia, czy mamy do czynienia z wydatkiem stanowiącym koszt podatkowy, niezbędne jest udowodnienie związku tego wydatku z uzyskiwanym przychodem. Oznacza to, że powinni mieć Państwo możliwość udowodnienia, że zakupiona usługa doradcza wpływa lub przynajmniej może wpłynąć na osiągnięcie przychodu. Konieczne jest zatem udokumentowanie jej efektu.
Usługi doradcze pokrywane z pomocy publicznej
Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, niezbędne jest, aby został on poniesiony przez tego podatnika, który następnie ma zaliczyć go do kategorii kosztów. Za poniesienie wydatku należy uznać sytuację, w której pokrycie kosztów następuje z własnego majątku. Co więcej, koszt musi zostać poniesiony definitywnie. Nie jest bowiem wystarczające dla zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, gdy podatnik poniesie koszt, pokrywając go z własnego majątku, ale następnie wydatki te zostaną mu zwrócone w jakiejkolwiek postaci. W przypadku usług doradczych pokrywanych z pomocy publicznej nie ma możliwości zaliczenia ich do kosztów podatkowych.
Usługi doradcze o charakterze ciągłym
W praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw usługi doradztwa nie zawsze są jednoznacznie związane z uzyskaniem konkretnego przychodu. Dzieje się tak, gdyż usługi doradcze mają często charakter ciągły. W takim przypadku momentem uznania wydatków na doradztwo za koszt będzie moment ich faktycznego poniesienia.
PRZYKŁAD
Developer mieszkaniowy zawarł z firmą Wycena i Doradztwo 5-letnią umowę o usługi doradcze. Na jej mocy WiD ma obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia na rzecz developera usług związanych z jego operacjami w zamian za płacone co miesiąc wynagrodzenie określone ryczałtowo. Ponoszone opłaty na usługi WiD developer zalicza do kosztów w momencie faktycznego poniesienia.
Moment potrącenia kosztów usług doradczych
Co do zasady, koszty uzyskania przychodów są potrącalne w tym roku, którego dotyczą. W przypadku usług doradczych, które często nie mogą być powiązane z konkretnym przychodem, jednak niewątpliwie wiążą się z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wydatki takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia (pismo MF z 10 czerwca 2002 r., nr PB3/GM-8214-127/02).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK