| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czym grozi niesporządzenie informacji PIT-11/8B

Czym grozi niesporządzenie informacji PIT-11/8B

W trakcie 2005 r. został rozwiązany stosunek pracy z kilkoma pracownikami w naszej firmie. Po kilku miesiącach od ich zwolnienia okazało się, że osoba odpowiedzialna za rozliczenia z pracownikami nie wystawiła im w ogóle PIT-11. Jakie sankcje grożą za nieprzekazanie informacji PIT-11? Czy możemy zostać pociągnięci za to do odpowiedzialności?

RADA
Tak. Niesporządzenie i nieprzekazanie informacji PIT-11 pracownikom w ustawowym terminie skutkuje tym, że płatnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego.

UZASADNIENIE
Pełnienie funkcji płatnika wiąże się z realizacją szeregu obowiązków. Jednym z nich jest sporządzanie i przekazywanie podatnikom oraz właściwym organom podatkowym informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Zasadniczo takie przekazanie powinno mieć miejsce w terminie do końca lutego następnego roku. Jednak w przypadku gdy stosunek pracy ustanie w ciągu roku podatkowego, ustawodawca wyznaczył płatnikowi szczególny termin do przekazania takiej informacji.
WAŻNE!
Informacja PIT-11 powinna zostać przekazana pracownikowi, z którym w trakcie roku rozwiązano stosunek pracy nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka (art. 39 ust. 2 updof).
W praktyce często zdarza się, że z różnych przyczyn termin ten nie zostaje dotrzymany. Powstaje pytanie, czy płatnik z tego powodu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Zasady odpowiedzialności płatnika reguluje przede wszystkim Ordynacja podatkowa. Oprócz tego niedopełnienie przez płatnika obowiązków pociąga za sobą określone sankcje, przewidziane przepisami Kodeksu karnego skarbowego.
WAŻNE!
Za nieprzekazanie w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej płatnikowi na podstawie art. 80 Kodeksu karnego skarbowego grozi kara grzywny do 120 stawek dziennych. Za czyn mniejszej wagi płatnik odpowie jak za wykroczenie skarbowe.
Aby rozstrzygnąć, czy nieprzekazanie byłemu pracownikowi informacji PIT-11 może skutkować pociągnięciem płatnika do odpowiedzialności na podstawie powyższego przepisu, należy zdefiniować pojęcie informacji podatkowej. Definicję taką zawiera art. 53 § 30 Kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że pojęcie informacji podatkowej ma znaczenie nadanemu w Ordynacji podatkowej. Analiza przepisów Ordynacji podatkowej prowadzi z kolei do wniosku, że informacje podatkowe to są te informacje, o których jest mowa w rozdziale 11 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę, że nowelizacją Ordynacji podatkowej, dokonaną ustawą z 12 września 2002 r., która weszła w życie od 1 stycznia 2003 r., dodano do art. 82 § 1 pkt 3, który rozszerzył zakres stosowania art. 80 Kodeksu karnego skarbowego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK