| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przeniesienie własności samochodu tytułem zmniejszenia należności za dostarczone towary podlega pcc

Czy przeniesienie własności samochodu tytułem zmniejszenia należności za dostarczone towary podlega pcc

Spółka zakupiła towary, za które wpłaciliśmy już część należności. Jednakże ze względu na chwilową utratę płynności finansowej firmy umówiliśmy się z dostawcą, iż za pozostałą część należności przeniesiemy na niego własność samochodu. Czy taka umowa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Umowa polegająca na przeniesieniu własności samochodu w zamian za przeniesienie własności towarów może więc stanowić umowę zamiany. Jednakże w przypadku opisanym w pytaniu nastąpiły czynności:
• zawarcie umowy sprzedaży towarów,
• umówienie się z kontrahentem, iż część należności zostanie „spłacona” poprzez przeniesienie własności samochodu.
Ta druga umowa wypełnia przesłanki instytucji art. 453 k.c., czyli spełnienia przez dłużnika innego świadczenia w celu zwolnienia się z zobowiązania. Treścią tej umowy jest zgoda wierzyciela (czyli w przypadku opisanym w pytaniu – dostawcy towarów) na zmianę przedmiotu świadczenia (czyli zamiast zapłaty pozostałej części umówionej ceny przeniesienie własności samochodu).
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli (interpretacja z 30 stycznia 2004 r., sygn. US. III-443/... /2004) konstrukcja prawna spełnienia przez dłużnika innego świadczenia w celu zwolnienia się z zobowiązania nie wchodzi w skład zamkniętego katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem zmiana przedmiotu świadczenia nie podlega pcc.
Należy jednak pamiętać, iż aby organy skarbowe nie zakwalifikowały takiej czynności jako umowy zamiany, należy odpowiednio skonstruować treść umowy zawartej z dostawcą.
WAŻNE!
Zmiana przedmiotu świadczenia nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
• art. 1 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) i pkt 2 lit. b), art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 86, poz. 959; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1203
• art. 453 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. Nr 172, poz. 1804
Marta Balcer
prawnik, specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK