| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przeniesienie własności samochodu tytułem zmniejszenia należności za dostarczone towary podlega pcc

Czy przeniesienie własności samochodu tytułem zmniejszenia należności za dostarczone towary podlega pcc

Spółka zakupiła towary, za które wpłaciliśmy już część należności. Jednakże ze względu na chwilową utratę płynności finansowej firmy umówiliśmy się z dostawcą, iż za pozostałą część należności przeniesiemy na niego własność samochodu. Czy taka umowa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Z opisanej sytuacji wynika, iż doszło do zamiany przedmiotu świadczenia. Czynność ta nie podlega pcc. Zatem nie jesteście Państwo zobowiązani ani do zapłaty tego podatku, ani do złożenia deklaracji PCC-1.
O tym, które czynności podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, przesądza katalog zawarty w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawy o pcc). W katalogu tym wymieniono między innymi:
• umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
• umowy pożyczki,
• umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
• umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty itd.
Tylko czynności wymienione w tym przepisie podlegają pcc. Należy więc zastanowić się nad istotą czynności polegającej na przeniesieniu własności samochodu tytułem spłaty części należności za dostarczony towar. Umowa polegająca na takim uregulowaniu należności nie powinna być zakwalifikowana ani jako umowa sprzedaży, ani jako umowa zamiany. Istotą umowy sprzedaży jest bowiem przeniesienie własności rzeczy w zamian za zapłatę określonej ceny. Natomiast w tym przypadku przeniesienie własności samochodu jest wtórną czynnością w stosunku do umowy sprzedaży. Czynność tę poprzedzała bowiem umowa sprzedaży towarów. Bardzo podobna do umowy sprzedaży jest umowa zamiany. Istotą umowy zamiany jest wzajemne świadczenie stron. Zasadniczą różnicą między umową sprzedaży a umową zamiany jest fakt, iż nie występuje świadczenie wzajemne w postaci zapłaty ceny. W przypadku umowy zamiany świadczeniem wzajemnym może być bowiem jedynie przeniesienie własności innej rzeczy lub innego prawa majątkowego.
Przykład
Pan Józef K. sprzedał Wojciechowi R. samochód – strony ustaliły cenę w wysokości 30 000 zł. Umowa ta jest umową sprzedaży w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego i podlega pcc w wysokości 2% jego wartości rynkowej.
Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie: 30 000 zł x 2% = 600 zł, zakładając, iż cena sprzedaży jest równa wartości rynkowej.
Natomiast jeżeli Józef K. zamienił swój samochód (o wartości 30 000 zł) na samochód Wojciecha R. (o wartości 50 000 zł), to umowa taka jest umową zamiany. Również umowa zamiany podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości samochodu, od którego przypada wyższy podatek.
Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie: 50 000 zł x 2 % = 1000 zł.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »