| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak skorygować zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej sprzedaż z niewłaściwą stawką VAT

Jak skorygować zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej sprzedaż z niewłaściwą stawką VAT

Zdarza się, że sprzedawca zarejestruje w kasie fiskalnej sprzedaż z pomyłkową stawką VAT, np. zamiast 7% wprowadzi 0%. W związku z powyższym należy dokonać sprostowania w VAT, a ponieważ sprzedaż jest dokonywana na podstawie anonimowego paragonu z kasy fiskalnej, wówczas nie zachodzi obowiązek wystawienia korekty faktury. Prosimy o wyjaśnienie, jak skorygować paragon.

Jeśli chodzi o wyliczenie różnicy, to należy zastosować tzw. metodę w stu. Ceny stosowane przez przedsiębiorców są bowiem, co do zasady, cenami brutto; dotyczy to również sytuacji, gdy w cenie zostanie uwzględniony VAT według niewłaściwej stawki podatku. Polega ona na przemnożeniu ceny brutto przez 100, a następnie podzieleniu otrzymanego wyniku przez 103 (w przypadku towarów opodatkowanych stawką 3%), 107 (w przypadku towarów opodatkowanych stawką 7%) lub 122 (w przypadku towarów opodatkowanych stawką 22%). Otrzymana kwota jest ceną netto towaru.

PRZYKŁAD
Podatnik sprzedał towar za 85 zł (przy zastosowaniu stawki 0% zamiast 7%). Błąd został odkryty po dwóch miesiącach. W tej sytuacji:
(85 zł × 100) : 107 = 79,44 zł
Jest to prawidłowa cena netto sprzedanego towaru. Podatek VAT od tej ceny wynosi 5,56 zł (79,44 × 7%).

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK