| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak należy opodatkować usługi pośrednictwa w usługach turystycznych

Jak należy opodatkować usługi pośrednictwa w usługach turystycznych

Prowadzimy działalność turystyczną, organizując imprezy z pełnym zakresem usług, które nasi agenci sprzedają na terenie całego kraju. Wynagrodzeniem za sprzedane imprezy jest prowizja, zgodnie z zawartą umową, na którą agenci wystawiają faktury VAT. Od 1 maja 2004 r. prowizje (pośrednictwo w sprzedaży imprez turystycznych) podlegają stawce VAT 22%. Czy ma rację agent, twierdząc, że stawka VAT z tytułu pośrednictwa w turystyce jest zależna od miejsca imprezy, dzieląc je na świadczenia wewnątrzwspólnotowe (stawka podatku 22%) i poza terytorium Wspólnoty (stawka 0%). Równocześnie prosimy o odpowiedź, czy koszt pośrednictwa obciąża koszty ogólne firmy, co daje możliwość odliczenia podatku naliczonego, czy jest bezpośrednią korzyścią turysty, gdzie nie można odliczyć podatku naliczonego?

Agent nie ma racji. Usługi pośrednictwa są opodatkowane na zasadach ogólnych, stawką 22%. Koszty pośrednictwa nie są kosztami ponoszonymi przez agenta dla bezpośredniej korzyści turysty, dlatego też przysługuje od nich odliczenie podatku naliczonego. Z tego powodu nie uwzględnia się ich również w ustalaniu marży.
Usługi pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych nie są traktowane jako element usługi turystycznej. Nie korzystają również ze szczególnej procedury opodatkowania marży ani też nie korzystają z wynikających ze stosowania tej procedury stawek VAT. Podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Stawka VAT wynosi w tym przypadku 22%.
Takie stanowisko zajął m.in. Urząd Skarbowy w Olsztynie w piśmie z 19 lipca 2004 r., w którym czytamy: Zawarte w art. 119 ustawy o VAT przepisy dotyczące szczególnych procedur przy świadczeniu usług turystyki nie mają zastosowania do usług pośrednictwa w turystyce, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W przypadku świadczonych przez Pana usług turystycznych na podstawie umowy agencyjnej mają zastosowanie przepisy art. 30 ust. 1 pkt 4, art. 19 ust. 4 i 11, art. 41 ust. 1 cyt. ustawy oraz § 5 ust. 5 ww. rozporządzenia.
Usługa pośrednictwa nie jest usługą nabytą dla bezpośredniej korzyści turysty. W związku z tym przysługuje Panu odliczenie VAT naliczonego na zasadach ogólnych.
• art. 30 ust. 1 pkt 4, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Ewa Sławińska
prawnik, specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »