| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować zakup programu komputerowego od firmy norweskiej

Jak opodatkować zakup programu komputerowego od firmy norweskiej

W jaki sposób i według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować zakup oprogramowania z Norwegii, który został zrealizowany drogą elektroniczną? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tej transakcji?

 W przypadku zakupu przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług oprogramowania od firmy norweskiej zachodzi import usługi elektronicznej, dla której miejscem opodatkowania jest Polska. Polski podatnik ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i opodatkowania tej usługi stawką 22%.
Dostarczenie programu komputerowego stanowi usługę elektroniczną. Usługami elektronicznymi są bowiem m.in. usługi dostarczania oprogramowania oraz jego uaktualnień (art. 2 pkt 26 ustawy o VAT).
Generalną zasadą w przypadku nabywania usług jest określenie miejsca jej świadczenia jako miejsca, gdzie świadczący posiada siedzibę. Jednak w przypadku usług elektronicznych od tej zasady istnieje wyjątek.
Dla polskiego podatnika VAT, który nabywa program komputerowy od podmiotu norweskiego, czynność ta będzie stanowić import usługi.
W takim przypadku podatnik powinien udokumentować dokonany zakup programu komputerowego fakturą wewnętrzną. W fakturze należy wykazać kwotę podatku należnego od tego importu.
Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku kwota należna pomniejszona o kwotę należnego podatku. Czynność ta jest opodatkowana stawką podstawową 22%. Jednocześnie podatek należny od importu przekształca się w podatek naliczony. Podatek naliczony podlega odliczeniu na ogólnych zasadach w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wykonanie powinno być potwierdzone fakturą – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od wykonania usługi.
Przykład 1
Y (Norwegia) świadczy usługi elektroniczne na rzecz X (Polska). Usługobiorca (X) zobowiązany jest do naliczenia VAT oraz wystawienia faktury wewnętrznej. W deklaracji ujmuje podatek należny oraz naliczony z tytułu importu usług.
Przykład 2
X (Polska) świadczy usługi elektroniczne na rzecz Y (Norwegia). Usługi takie nie będą opodatkowane w Polsce. X wystawi fakturę bez podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy odbiorca (Y).
W przypadku gdy odbiorca dokona zapłaty przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania zapłaty. Zapłata dokonana przed wykonaniem usługi spowoduje powstanie obowiązku podatkowego. Podatnik będzie obowiązany wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek należny i naliczony z tego tytułu.
• art. 2 pkt 26, art. 19 ust. 19 w zw. z ust. 4 i 11, art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Paweł Kosiacki
prawnik, konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK