| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Udokumentowanie ulepszenia środka trwałego

Aktualizacja: 28.09.2006

Jaki należy wystawić dokument po dokonaniu ulepszenia środka trwałego już istniejącego? Czy ma to być OT? W jaki sposób należy naliczać umorzenie tego ulepszonego środka trwałego? Suma wydatków na ulepszenie przekracza 3500 zł. Jesteśmy jednostką budżetową. »

Jak zaewidencjonować opłatę za koncesję

Aktualizacja: 28.09.2006

Niedawno otrzymaliśmy koncesję na prowadzenie stacji benzynowej. Uzyskanie koncesji wiązało się z opłatami. Jak należy zaewidencjonować te opłatę? »

Jak rozliczyć w VAT dotacje na zakup sprzętu

Aktualizacja: 27.09.2006

Nasz ZOZ kupił sprzęt medyczny. Zakup został sfinansowany dotacjami. Czy otrzymanie tych dotacji powoduje obowiązek odprowadzenia VAT? Kupiony sprzęt będzie służył do wykonywania czynności zwolnionych z podatku, więc czy podatek będzie kosztem kwalifikowanym? »

Dokument WZ - dla kogo oryginał, dla kogo kopia

Aktualizacja: 27.09.2006

Jakie dokumenty powinien dostać odbiorca towaru, kiedy wydaję mu towar z magazynu - oryginał WZ czy kopię? »

Kiedy zaliczyć do kosztów fakturę telekomunikacyjną

Aktualizacja: 26.09.2006

Rok podatkowy naszej spółki zakończył się 31 czerwca br. W lipcu otrzymaliśmy fakturę telekomunikacyjną. Dotyczy ona czerwca, czyli poprzedniego roku podatkowego. Data wpływu to 15 lipca, a data zapłaty to 31 lipca. Do jakiego okresu podatkowego powinniśmy ją zaliczyć? »

Czy należy amortyzować samochód osobowy o wartości 1500 zł

Aktualizacja: 26.09.2006

Spółka zakupiła od osoby fizycznej samochód osobowy w cenie 1500 zł. Czy samochód ten można amortyzować jednorazowo, na podstawie umowy kupna? Czy VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego samochodu podlega odliczeniu? »

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z osobą niebędącą pracownikiem o opracowanie statutu

Aktualizacja: 26.09.2006

Umowa o dzieło, której przedmiotem jest opracowanie statutu, została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem. Wynagrodzenie ustalono na kwotę 1000 zł plus koszty dojazdu (tzw. kilometrówka). Jak obliczyć podatek od umowy? »

Jak skopiować arkusz spisowy

Aktualizacja: 25.09.2006

Czy kopią arkusza spisowego może być ksero oryginału? »

Jakie kursy walut należy zastosować w imporcie i eksporcie towarów

Aktualizacja: 22.09.2006

Jakie kursy walut należy stosować podczas księgowania i rozliczania importu towarów i eksportu towarów? Czy kursy celne dla potrzeb VAT, a średnie NBP dla celów podatku dochodowego? »

Jakie skutki wywołuje przeprowadzenie remanentu likwidacyjnego

Aktualizacja: 22.09.2006

Jakie skutki w przypadku likwidacji spółki cywilnej powoduje przekazanie wspólnikom w rozliczeniu końcowym wyposażenia firmy, jeśli wspólnicy nadal prowadzą działalność gospodarczą? »

Czy pełnomocnik może podpisywać deklaracje VAT za podatnika

Aktualizacja: 21.09.2006

Nasi klienci udzielają nam pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji, w tym deklaracji VAT. Czy możemy podpisywać te deklaracje? »

Jak zaewidencjonować aport i obciążającą go hipotekę

Aktualizacja: 21.09.2006

Spółka X wniosła aportem do spółki Y nieruchomość, na której ciąży hipoteka bankowa w wysokości 15 mln zł. Wartość aportu wynosi 4,5 mln zł, a wartość udziałów w zamian za aport - 7 tys. zł. Spółka Y wynajmuje nieruchomość i kwotę z wynajmu przekazuje na konto komornika. Jak zaksięgować te operacje w spółce X i w spółce Y? »

Jakie obowiązki sprawozdawcze i rachunkowe związane są z likwidacją spółki

Aktualizacja: 20.09.2006

W związku ze złą sytuacją finansową spółki z o.o. planowane jest podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników w sprawie jej likwidacji. Jakie obowiązki sprawozdawcze wiążą się z podjęciem tej uchwały? Do jakich dodatkowych księgowań zobowiązana będzie spółka w związku z prowadzoną likwidacją? »

Jak ewidencjonujemy przekazanie zysku na spłatę kredytu oraz zakup środków trwałych

Aktualizacja: 20.09.2006

Spółka akcyjna przekazała połowę zysku na spłatę kredytu, a drugą połowę - na zakup środków trwałych. Jak należy zaewidencjonować tę operację? Czy cały zysk należy zaksięgować na kapitał zapasowy? »

Jak opodatkować sprzedaż promocyjną

Aktualizacja: 19.09.2006

Planujemy uatrakcyjnienie naszej sprzedaży. Po pierwsze - będziemy stosować rabat naturalny. Po drugie - klientom kupującym w większych ilościach sprzedawane przez nas produkty będziemy dawać tanie gadżety. Jakie są skutki podatkowe takiej akcji promocyjnej? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »