| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy do wyceny różnych operacji gospodarczych można stosować tylko jeden kurs walutowy

Czy do wyceny różnych operacji gospodarczych można stosować tylko jeden kurs walutowy

Z wyciągu bankowego wynika, że przy każdej operacji dokonanej tego samego dnia bank stosuje inny kurs walutowy. Czy istnieje możliwość zastosowania tylko jednego kursu, tj. kursu średniego NBP? Proszę o wyjaśnienie, według jakiego kursu dokonywać wyceny na dzień bilansowy?

RADA
Przepisy ustawy o rachunkowości regulują zasady wyceny operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych zarówno na dzień bilansowy, jak i na dzień ich ujęcia w księgach rachunkowych. Z przepisów tych wynika, jaki kurs (kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzysta jednostka oraz kurs średni NBP) należy stosować do wyceny poszczególnych operacji. Dlatego nawet jeżeli operacje następują tego samego dnia, do ich wyceny nie można stosować jednego, tego samego kursu.

UZASADNIENIE
Zgodnie z ustawą o rachunkowości wyrażone w walutach obcych środki pieniężne, papiery wartościowe, należności, zobowiązania itp. przelicza się na dzień bilansowy na złotówki po kursie średnim danej waluty, ustalonym na dzień bilansowy przez NBP.
Z kolei w księgach rachunkowych operacje gospodarcze ujmuje się na dzień przeprowadzenia według:
•  kursu kupna banku, z którego usług korzysta jednostka,
•  kursu sprzedaży banku, z którego usług korzysta jednostka,
•  kursu średniego NBP.
Rozliczenie transakcji między podmiotami (spłata zobowiązań i wpływ należności wyrażonych w walucie obcej) następuje po kursie stosowanym w danym dniu przez bank, z którego usług korzysta podmiot.
Pozostałe zapisy na rachunku walutowym należy rozliczać według kursu średniego NBP obowiązującego w dniu zaistnienia operacji.
W przypadku wystawiania faktur sprzedaży w walucie obcej, cenę sprzedaży przeliczamy według kursu średniego NBP obowiązującego w dniu wystawienia faktury. Wpływ środków na rachunek bankowy (spłata należności) od kontrahenta będzie rozliczony według kursu zakupu walut stosowanego przez bank, z którego usług korzysta jednostka.
Księgując faktury zakupu stosujemy kurs NBP obowiązujący w dacie wystawienia faktury. Jeśli w innym dokumencie (np. w zgłoszeniu celnym) jest kurs inny niż średni kurs NBP, to przepisy ustawy zobowiązują nas do zastosowania tego ostatniego. Spłata zobowiązań (zapłata za fakturę) nastąpi po kursie sprzedaży ustalonym przez bank. Koszt przelewu również przeliczymy według kursu sprzedaży banku.
UWAGA!
Skutki wyceny bilansowej przeprowadzanej na koniec okresu sprawozdawczego nie wpływają na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dlatego przychody z tytułu dodatnich różnic kursowych nie stanowią przychodów podatkowych, analogicznie koszty z tytułu ujemnych różnic kursowych nie zmniejszają podstawy opodatkowania.

Przykład

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK