| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy w 2006 r. można odliczyć nieodliczoną w 2005 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Czy w 2006 r. można odliczyć nieodliczoną w 2005 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2005 r. zapłaciłam w 2005 r. Ze względu na niski podatek składek tych w całości nie odliczyłam w zeznaniu za 2005 r. Czy nieodliczone składki zdrowotne mogą być odliczone od podatku należnego za 2006 rok?

RADA
Niestety, nieodliczone składki zdrowotne za 2005 r. nie mogą być odliczone od podatku za 2006 r. Warunkiem odliczenia jest bowiem opłacenie bezpośrednio przez podatnika składki zdrowotnej w roku podatkowym. Ze stanu faktycznego wynika, że podatek za 2005 r. był zbyt niski, aby odliczyć od niego całą zapłaconą składkę zdrowotną. Przepisy zaś nie umożliwiają odliczenia w latach następnych składki zdrowotnej opłaconej, ale nieodliczonej w danym roku podatkowym, w tym przypadku w 2005. Stanowisko takie zajął również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 29 marca 2005 r., nr US.VI/I-415-44-III/05. Zasada ta dotyczy wszystkich podatników (o odliczeniu składek w deklaracjach miesięcznych można przeczytać w „Biuletynie podatków dochodowych” nr 3/2006).

• art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Ewa Leszczyńska
specjalista w zakresie podatków, pracownik redakcji


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »