| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wybierając ponownie zwolnienie, należy sporządzić remanent

Czy wybierając ponownie zwolnienie, należy sporządzić remanent

Czy korzystając z ponownego zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, trzeba z chwilą ponownego wyboru zwolnienia rozliczyć i odprowadzić VAT od środków trwałych, które są i będą w dalszym ciągu używane w dalszej działalności? Urząd skarbowy każe mi odprowadzić VAT od środków trwałych na takich zasadach, jakbym likwidował działalność. Prowadzę działalność jako osoba fizyczna. Czy urząd skarbowy ma rację? Jeżeli tak, to z jakich przepisów to wynika?

RADA
Urząd skarbowy nie miał w tym przypadku racji. Nie należy sporządzać remanentu i odprowadzać VAT z tego tytułu.

UZASADNIENIE
Aby odpowiedzieć na Państwa pytanie, na początku należy ustalić, kiedy podatnik jest zobowiązany sporządzić spis z natury i odprowadzić od niego VAT. Przepisy ustawy o VAT przewidują trzy takie przypadki:
• rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej, niemającej osobowości prawnej;
• niewykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy przez podatnika, będącego osobą fizyczną;
• zaprzestanie przez podatnika, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, z obowiązkiem zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
W przypadku osób fizycznych przepisy posługują się pojęciem „zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu”.
Wykonywanie czynności zwolnionych lub korzystanie ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów nie jest równoznaczne z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oznacza, że podatnik nie będzie wykonywał żadnych czynności – zarówno korzystających ze zwolnienia, jak i niekorzystających – oraz nie będzie korzystał ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Dopiero gdy osoba fizyczna nie będzie wykonywała żadnych z poniższych czynności:
• odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju,
• eksportu towarów,
• importu towarów,
• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
• wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
będzie zobowiązana do sporządzenia remanentu i odprowadzenia od niego VAT.
Dlatego gdy osoba fizyczna, która po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utraciła prawo do zwolnienia lub zrezygnowała z tego zwolnienia, ponownie chce skorzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, nie musi sporządzać remanentu i odprowadzać od niego VAT.

Przykład
W kwietniu 2003 r. Jan Kowalski utracił prawo do korzystania ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Ponieważ w 2005 r. obroty nie przekroczyły u niego kwoty 39 200 zł, od 1 maja 2006 r. może korzystać ze zwolnienia. Podatnik nie musi sporządzać remanentu likwidacyjnego.

• art. 14 ust. 2, art. 113 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Agnieszka Jasiorowska
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »