| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kto może ubiegać się o zaliczkowy zwrot podatku VAT

Kto może ubiegać się o zaliczkowy zwrot podatku VAT

Firma posiada status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT od 8 marca. 12 marca dokonaliśmy zakupu budynku wraz z gruntem, w którym to budynku zamierzamy prowadzić opodatkowaną działalność gospodarczą. Budynek wraz z gruntem ma wartość brutto 450 000 zł (345 000 zł netto). Stanowi on nasz środek trwały. Sprzedaż opodatkowaną zamierzamy rozpocząć od maja 2006 r., ale chcielibyśmy wystąpić o zaliczkowy zwrot VAT. Czy mamy do tego prawo?

WAŻNE!
Zwrot podatku naliczonego następuje w formie zaliczki w trzech równych ratach, przy czym pierwsza rata jest wypłacana w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku, druga rata w ciągu 120 dni, a trzecia w ciągu 180 dni.
Kwota podatku naliczonego, która nie może zostać wypłacona w formie zaliczki, podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych.

Przykład
Spółka Romex 4 lutego 2006 r. dokonała zakupu maszyn produkcyjnych, które będzie wykorzystywała do działalności opodatkowanej – produkcji mebli. Wartość zakupu środków trwałych opiewała na kwotę netto bez podatku 296 000 zł. Status czynnego podatnika VAT posiada od 2 lutego. Pierwszą sprzedaż wyprodukowanych mebli spółka planuje od kwietnia 2006 r. W lutym spółka dokonała również nabycia wewnątrzwspólnotowego drewna do produkcji. Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny, spełnia warunki do tego, aby ubiegać się o zwrot podatku VAT w formie zaliczkowej. Wniosek o zwrot VAT spółka złożyła 24 lutego 2006 r. wraz z deklaracją podatkową za luty. Na wezwanie urzędu skarbowego przedłożyła również wszystkie faktury zakupu wraz z potwierdzeniem ich płatności. Pierwszą ratę spółka otrzymała 21 kwietnia, tj. przed upływem terminu 60-dniowego od dnia złożenia wniosku, który upłynąłby 24 kwietnia. Kolejną ratę spółka otrzyma w ciągu 120 dni, a trzecią w ciągu 180 dni.

• art. 93 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Ewa Michalak
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »